Unatoč negativnim trendovima i rastućoj gospodarskoj krizi, TDR je zadovoljan rezultatima ostvarenim na srpskom tržištu, kazao je predsjednik Uprave te tvrtke Davor Tomašković.
Naveo je kako TDR u proračun Srbije uplaćuje oko 57 milijuna eura godišnje, a porezno opterećenje cigareta u Srbiji u samo tri godine poraslo je više od 100 posto uz očekivani daljnji rast.
Uz to povećanje i rastuću gospodarsku krizu, tržište cigareta u Srbiji je prošle godine palo za više od 6 posto, uz daljnji nastavak negativnog trenda u 2013., i kako se predviđa, pad od oko 20 posto.
U takvim je uvjetima došlo do pada profitabilnosti cijele industrije uz značajn rast crnog tržišta, kao i povećanu potrošnju rezanog duhana, istaknuto je.
Iz TDR-a napominju i kako ulazak Hrvatske u Europsku uniju stavlja pred tvrtku dodatne izazove u poslovanju u jugoistočnoj Europi.
Ulaskom u EU i izlaskom iz CEFTE značajno će porasti carine za sve hrvatske proizvođače koji svoje proizvode izvoze u zemlje regije.
Izlaskom iz CEFTA-e carinske stope na cigaretne proizvode proizvedene u Hrvatskoj povećavaju se u Srbiji s 15 posto na 57 posto, u BiH s 0 na 15 posto, u Makedoniji s 27 na 42 posto, na Kosovu s 0 na 10 posto.
Učinci ovih promjena za TDR znače oko 10 milijuna eura godišnje više plaćenih carina ili gubitak 130 radnih mjesta u Hrvatskoj, ističu u tvrtki dodajući kako u cilju otklanjanja negativnih učinaka izlaska iz CEFTE u TDR-u razmatraju različite poslovne mogućnosti.
TDR-u, kao i svim vodećim hrvatskim proizvodnim kompanijama, iznimno je važno da hrvatska Vlada ustraje u pregovorima s nadležnim EU institucijama kako bi zadržali postojeći trgovinski režim, navode iz TDR-a.