BRUXELLES - Ministri financija eurozone dogovorili su se o deset milijarda eura teškom paketu pomoći Cipru ne bi li tu zemlju spasili od bankrota. Dogovor je postignut nakon bruxelleskih pregovora ministara i predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda. Zauzvrat, Cipar mora obuzdati deficit, smanjiti bankarski sektor i povećati poreze. Ciparske banke bile su izložene Grčkoj koja je i sama u krizi i primila je dva golema financijska paketa pomoći. Paket za Cipar malen je u usporedbi sa zajmovima koje su dobile druge zemlje u krizi, poput Grčke, ali je više od polovine 18 milijarda eura teškog ciparskog gospodarstva. Cipar je najmanja država Europske unije, ali stručnjaci strahuju da bi njegov bankrot destabilizirao europski financijski sustav. Pravi je ciparski problem bankarski sektor jer je nekoliko puta veći od ciparskog gospodarstva. Paket pomoći Cipar će platiti uvođenjem jednokratnog poreza na klijente banaka i njihove štednje.
VATIKAN - Papa Franjo odlučio je da će svi čelnici vatikanskih dikasterija zadržati svoje pozicije dok on ne razmisli o mogućim promjenama, objavio je u subotu Vatikan. Od izbora novog poglavara Katoličke crkve, nagađalo se da će Franjo brzo promijeniti voditelje ureda rimske kurije, koja je preplavljena optužbama za korupciju i spletkarenje. "Sveti Otac si želi dati malo vremena za razmišljanje, molitvu i dijalog prije novih imenovanja ili trajnih potvrda postojećih", navodi se u priopćenju i dodaje kako će svi čelnici svih dikasterija "privremeno ostati na svojim mjestima dok se ne odluči drugačije". Prije objave ovoga priopćenja Papa je u dvorani Pavla VI. u Vatikanu primio 3000 novinara i članova njihovih obitelji. Objasnio im je kako je izabrao ime pod kojim će voditi Rimokatoličku crkvu, rekavši da po uzoru na Franju Asiškog želi siromašnu Crkvu, za siromašne.
BRUXELLES - Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton pozvala je u subotu na oprez oko francusko-britanske inicijative za ukidanje embarga na dostavu oružja sirijskoj oporbi. Na summitu EU u petak odbačena je inicijativa o ukidanju embarga na oružje sirijskoj oporbi premda će ministri vanjskih poslova zemalja članica o tome raspravljari i idućeg tjedna. Ashton je rekla da bi EU trebao "pažljivo razmisliti" o argumentu da bi naoružavanje oporbe prisililo predsjednika Bašara al Asada na pregovore. Ona je naglasila da bi o toj ideji trebalo prvo razgovarati i s UN-ovim posrednikom Lakhdarom Brahimijem i čelnikom oporbene Sirijske nacionalne koalicije Moazom al Hatibom, i vidjeti kakav bi učinak imalo ukidanje embarga na njihove napore da počnu pregovore. "Moramo biti sigurni da ono što bi mogli napraviti ne oteža rad (na pregovorima)", izjavila je Ashton
BEJRUT - Libanon mora zaustaviti prelazak boraca sa svog teritorija u susjednu Siriju, naglasio je u subotu libanonski predsjednik Michel Souleiman nakon što su iz Damaska stigle prijetnje da će odgovoriti vojno na daljnje infiltracije. Souleiman je rekao da je naredio libanonskoj vojsci "da zaustavi sve borce koji se namjeravaju ići boriti u Siriju, bez obzira pripadaju li sirijskoj oporbi ili ne". Iz ureda libanonskog premijera Najiba Mikatia objavili su da je premijer razgovarao sa zapovjedništvom vojske i razgovarao o "koracima koje poduzima libanonska vojska kako bi se spriječila infiltracija militanata i krijumčarenje oružja". Sirijsko ministarstvo obrane zaprijetilo je da će Sirija napasti i ciljeve na libanonskom teritoriju kako bi spriječila "naoružane bande" da ilegalno ulaze u Siriju.
RIM - Glasovima zastupnika koalicije lijevog centra za predsjednicu donjeg doma talijanskog parlamenta u subotu je izabrana Laura Boldrini, zastupnica stranke Ljevica Ekologija Sloboda (SEL) a u četvrtom glasovanju za predsjednika senata izabran je Piero Grasso, zastupnik Demokratske stranke lijevog centra. Boldrini, 51- godišnja bivša glasnogovornica UNHCR-a i treća predsjednica u povijesti talijanskog zastupničkog doma, izabrana je s 327 glasova a za njen je izbor bilo potrebno 310 glasova. Piero Grasso, bivši nacionalni tužitelj zadužen za borbu protiv mafije, izabran je u subotu navečer za predsjednika senata u četvrtom glasovanju koje je bilo neizvjesno do samog kraja, izvješćuju talijanski mediji. Grassov protukandidat bio je Renato Schifani iz Berlusconijevog Naroda slobode koji je osvojio 117 glasova spram Grassovih 137.
TUNIS - Više tisuća Tunišana izašlo je u subotu na ulice glavnoga grada tražeći ostavku islamističke vlade koju narod okrivljuje za ubojstvo vodećega sekularnog političara prije 40 dana. Agencije prenose kako je riječ o najvećim prosvjedima otkad je 6. veljače Šokri Belaid ubijen pred kućom, što je potaknulo najveće nerede u državi otkad je revolucijom jasmina 2011. s vlasti svrgnut Zine al-Abidin Ben Ali nakon čega je počelo Arapsko proljeće. Nastojeći ugušiti prosvjede premijer Hamadi Džebali podnio je ostavku, a na njegovo je mjesto imenovan Ali Larajed, član islamističke stranke Enade koji je osnovao novu koalicijsku vladu. U njoj su na mjesta ministara u ključnim ministarstvima imenovani neovisni kandidati. No prosvjednici su u subotu okrivili vladajući stranku za Belaidovo ubojstvo te su zatražili Enadin odlazak s dužnosti. Nitko nije preuzeo odgovornost za Belaidovo ubojstvo, a njegova obitelj za to okrivljuje Enadu. Njegova stranka opovrgava bilo kakvu umiješanost, a policija tvrdi da je je ubojica radikalni salafistički islamist.