Kardinal Jorge Bergoglio svoje je ime odabrao nakon izbora u srijedu u čast svetog Franje Asiškog, poštovanog zbog njegovog radikalnog siromaštva i skromnosti. Franjo Asiški se sastao s egipatskim sultanom 1219. u mirovnoj misiji tijekom petog križarskog pohoda.
Sveti Franjo prešao je nenaoružan neprijateljske linije kako bi se susreo sa sultanom Malikom al-Kamilom i razgovarao o ratu, miru i vjeri. On je proveo nekoliko dana s muslimanskim vladarom neuspješno ga pokušavajući preobratiti a potom je sigurno vraćen na križarsku stranu.
Čelnici muslimana u Italiji, Francuskoj i Njemačkoj, gdje su sveti Franjo i njegov franjevački red dobro poznati, u izboru imena novog pape našli su razloge za optimizam.
"Kao muslimani na zapadu kao poseban znak nade vidimo podsjećanje u imenu novog pape na veliki primjer svetosti i otvorenosti prema istoku i islamu koji je dao sveti Franjo Asiški", rekla je u izjavi Islamska vjerska zajednica Italije (COREIS).
Klerici velike džamije u Parizu rekli su da su se francuski muslimani pitali kakav je papa izabran u srijedu i nadaju se da će biti nadahnut svojom vezom sa svetim Franjom "koji je početkom 13. stoljeća dragovoljno započeo prvi islamsko-kršćanski dijalog u povijesti".
Njemački Muslimanski savjet za koordinaciju (KRM) rekao je da izbor imena Franjo "daje važan ton" za dijalog s muslimanima "na temeljima jednakosti i s poštovanjem".
Muslimanski čelnici u Papinoj rodnoj Argentini su rekli da ih je nekoliko puta posjetio dok je bio nadbiskup Buenos Airesa i održavao srdačne odnose s 800.000 argentinskih muslimana, većinom sirijskog i libanonskog porijekla.
"Imamo mnogo vjere u širinu njegove vizije i otvorenost za dijalog", rekao je Galeb Moussa, predsjednik federacije argentinskih arapskih organizacija.
On misli da Franjo može potaknuti dijalog katolika s muslimanima u Europi jer nam "veza s eurocentričnom osovinom gdje se napada Islam u Europi i o njemu loše govori".