EUTANAZIJA I POBAČAJ: Primas Aregentine Jorge Bergoglio uvijek se protivio pobačaju i eutanaziji, zauzimajući se "za život od začeća do dostojanstvene i naravne smrti".
"Znanost nam potvrđuje da novo ljudsko biće od trenutka začeća posjeduje cjelovit genetski kod", rekao je.
Pobačaj je, pod utjecajem Crkve, i dalje zabranjen u Argentini.
PREZERVATIV: Bergoglio je uvijek bio protiv uporabe prezervativa, držeći se čvrsto stajališta Crkve, pa i kada je riječ o prevenciji aidsa.
SVEĆENIČKI CELIBAT: "Celibat je životni izbor, kao što je, primjerice, život u siromaštvu", ocijenio je Jorge Bergoglio, priznavši da taj izbor može biti "kritičan u nekim trenutcima kada svećenik u svojoj župi susretne ženu u koju vjeruje da je zaljubljen".
PEDOFILIJA: Nikada se nije očitovao o pedofilskim skandalima koji su zadnjih godina potresali Crkvu.
ISTOSPOLNI BRAK: Jorge Bergoglio je bio oštar kritičar zakona o vjenčanju osoba istog spola koji je predložila vlada Cristine Kirchner i koji je odobren u srpnju 2010.
"Ne budimo naivni: nije riječ o običnoj političkoj borbi; krajnji cilj je uništenje Božjeg plana", rekao je nadbiskup Buenos Airesa uoči donošenja teksta.
SPOLNI IDENTITET: Novi papa se odlučno borio protiv zakona donesenog 2011. koji argentinskim transvestitima i transseksualcima omogućuje da u matične knjige upišu spol koji su izabrali.
KRŠTENJE: G. 2012. zatražio je od svećenika 11 biskupija u Buenos Airesu da krste svu djecu, pa i onu rođenu izvan crkvenog braka, izrazivši žaljenje što "neki svećenici ne krste djecu samohranih majki", nazivajući te svećenike čak i "licemjerima".
DIKTATURA: "Učinio sam što sam mogao, s obzirom na moju dob i slabe veze, u zauzimanju za osobe nestale" tijekom diktature (1976.-1983.), rekao je Bergoglio, kako piše u knjizi "Isusovac" (autori Sergio Rubin i Francesca Abrogetti), odgovarajući na optužbe za suradnju u smještanju dvojice isusovaca u zatvor.
OKOLIŠ: Njegovi suradnici tvrde da se Bergoglio zauzima za zaštitu okoliša.
GLOBALIZACIJA: Novi Papa smatra da globalizacija "donosi više opasnosti".
"Ne možemo zanijekati kulturu naših naroda. To je velika opasnost" globalizacije, rekao je Jorge Bergoglio novinarima.
POLITIKA: Nadbiskup Buenos Airesa misli da politika mora biti u službi "općeg dobra, za razliku od ideogija koje uvijek rađaju nasilje".
EKONOMIJA I LIBERALIZAM: "Kao i komunizam koji se izgubio u svojim proturječnostima, i liberalizam će se urušiti zbog svojih opreka", ocijenio je.
"Ne smijemo pristati na pasivno prihvaćanje tiranije gospodarstva", rekao je.
"Zadaća nije samo smanjiti proračun (državni) kako bi se zadovoljila tržišta".