ZAGREB - Predsjednici Republike Hrvatske Ivo Josipović i Republike Slovenije Borut Pahor objavili su zajedničku izjavu povodom potpisivanja Memoranduma o suglasnosti između hrvatske i slovenske vlade u kojoj ističu svoje zadovoljstvo potpisivanjem tog Memoranduma, priopćeno je u ponedjeljak iz Ureda predsjednika. "Predsjednici Republika Slovenije i Hrvatske Borut Pahor i Ivo Josipović danas u zajedničkoj izjavi izražavaju zadovoljstvo potpisom Memoranduma o suglasnosti između hrvatske i slovenske vlade vezano uz problematiku Ljubljanske banke u Hrvatskoj. Ponavljamo naše čvrsto uvjerenje koje smo naglasili na prvom neformalnom susretu u Salzburgu, kako je time omogućena ratifikacija Pristupnog ugovora Republike Hrvatske EU u Državnom zboru Republike Slovenije", stoji u zajedničkoj izjavi hrvatskog i slovenskog predsjednika."Naglašavamo našu odlučnost da ćemo ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine iskoristiti za produbljivanje svestrane suradnje među našim narodima i državama, u kontekstu zajedničke europske budućnosti. Tome će pridpnijeti također naš prvi službeni susret u Zagrebu ubrzo nakon ratifikacije pristupnog ugovora u Državnom zboru Republike Slovenije", dodala su dvojica predsjednika.
ZAGREB - Hrvatska i Azerbajdžan su prijateljske zemlje kojima se pružaju odlične mogućnosti za suradnju na svim područjima, posebice gospodarskim, a upravo potpisana predsjednička deklaracija o strateškom partnerstvu ne samo da je potvrda dobrih odnosa već i poticaj za daljnje jačanje suradnje, složili su se u ponedjeljak u Zagrebu hrvatski predsjednik Ivo Josipović i njegov gost, predsjednik Azerbajdžana Ilham Alijev koji su također razgovarali i o izazovima u svojim regijama. "Danas smo potpisali predsjedničku deklaraciju koja je potvrda naših dobrih odnosa, a posebno smo istaknuli želju za daljnjim jačanjem gospodarskih odnosa. Prostora je mnogo....mogućnosti za daljnju suradnju vidimo na području energetike, infrastrukturnih projekata, poljoprivrede i turizma", rekao je Josipović. Istaknuo je da je važna i činjenica da Hrvatska uspostavlja stalno diplomatsko prisustvo u Bakuu što će imati "izravan, pozitivan utjecaj na još uspješnije nastupanje i poslovanje hrvatskih tvrtki u Azerbajdžanu, ali i obrnuto". Predsjednik Azerbajdžana je potvrdio da su dvije zemlje zainteresirane za snažnu gospodarsku suradnju, a da se danas posebice razgovaralo o ulaganjima u turistički sektor. Pritom je naglasio da Azerbajdžan isključivo ulaže u prijateljske zemlje. "Ulažemo u prijateljske zemlje, a Hrvatska to jest", kazao je Alijev i kao najzanimljivija područja, uz turizam, naveo energetiku, industrijsku proizvodnju, infrastrukturne projekte i visoku tehnologiju. Azerbajdžan, kako je kazao, izvozi u Hrvatsku sirovu naftu, a podsjetio je i na bogate plinske resurse s kojima raspolaže njegova zemlja.
ZAGREB - Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko razgovarao je u ponedjeljak s azerbajdžanskim predsjednikom Ilhamom Alijevom, koji boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, priopćeno je iz Ureda predsjednika Sabora. Predsjednik Sabora je istaknuo da dvije države imaju jako dobre političke odnose, ali da ekonomski odnosi nisu dovoljno razvijeni te je izrazio nadu da će i na tom području doći do napretka. Leko je izvijestio Alijeva da će na poziv predsjednika azerbajdžanskog parlamenta ove godine službeno posjetiti tu zemlju. Alijev je rekao da je ovo njegov drugi posjet Hrvatskoj od 2005. godine, što svjedoči o snažnim političkim vezama dviju država te kako vjeruje da će doći i do snažnije ekonomske razmjene, posebno nakon potpisivanja šest međudržavnih ugovora tijekom njegovog posjeta Zagrebu. Alijev je naglasio da je Azerbajdžan jedan od glavnih hrvatskih dobavljača nafte, a izrazio je želju da se Hrvatska uključi u projekt plinovoda kojim bi se povezali Azerbajdžan i Europska unija.
BRUXELLES - Povjerenik za proširenje Štefan Fuele predstavit će završno izvješće o pretprisupnom monitoringu 26. ožujka na izvanrednoj sjednici hrvatske Vlade u Zagrebu, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. "Očekujemo vrlo pozitivno izvješće, naročito s obzirmo da je povjerenik za proširenje Štefan Fuele najavio svoj dolazak u Zagreb 25. ožujka navečer kako bi 26. ožujka na izvanrednoj sjednici vlade predstavio završno izvješće o monitoringu", izjavila je novinarima ministrica Pusić, koja u Bruxellesu sudjeluje na sastanku Vijeća EU-a za vanjske poslove. Ministrica Pusić u Bruxellesu je razgovarala i s povjerenicom za unutarnje poslove Ceciliom Malmstroem. Dio toga sastanka posvećen je razgovoru o antikorupcijskoj strategiji. Europska komisija svake dvije godine objavljuje izvješće o borbi protiv korupcije u zemljama članicama, a sljedeće će biti objavljeno ovoga ljeta. Povjerenica Malmstrom o tome je razgovorala u petak i s ministrom za pravosuđe Orsatom Miljenićem. Također je bilo riječi i o hrvatskom zahtjevu da se državljanima Bosne i Hercegovine omogući ulazak u Hrvatsku s osobnom iskaznicom i nakon 1. srpnja. Hrvatska je 8. ožujka uputila službeno pismo irskom predsjedništvu EU-a s molbom da se građanima BiH omogući ulazak u Hrvatsku nakon njezina ulaska u EU na isti način na koji su hrvatski građani mogli ulaziti u Sloveniju, Mađarsku i Italiju. Također je bilo riječi i da se građanima trećih zemalja, koji imaju schengensku vizu, omogući ulazak u Hrvasku na temelju te vize, uključujući i državljane Kosova.
BEOGRAD - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić ocijenio je u ponedjeljak, uoči sastanka srbijanskog državnog vrha s visokom predstavnicom EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton u Bruxellesu, da će Beogradu možda biti ponuđen "apsolutno neprihvatljiv papir", izvijestila je Radio-televizija Srbije (RTS). "Ako nam ponude papir koji je prijepis zakona koji su u međuvremenu doneseni u Prištini, bez ikakva razmišljanja o tome šta su prava Srbije, ako iz tog papira bude jasno da oni priznaju Kosovo kao državu, a o Srbiji ne vode računa, onda znači da nas EU ipak neće u svom sastavu", prenosi RTS Nikolićevu izjavu prije odlaska srbijanskog državnog izaslanstva u Bruxelles gdje se će se kasnije tijekom dana sastati s Ashton. Nikolić ovu svoju ocjenu temelji na pretpostavci da bi Beogradu mogao biti ponuđen nacrt koji je u međuvremenu vidio i za koji drži da je "neprihvatljiv, ako ne bude izmijenjen" jer se odnosi na prava koja bi imala srpska zajednica u okviru prištinske administracije, navodi RTS. Suočen s pitanjem o tome što će biti ako to bude uvjet za dobivanje datuma za početak pristupnih pregovora sa EU, Nikolić je odgovorio: "Srbija ne može sebe izmijeniti ni za kakve darove, ni za kakve kolače, ni za kakvu političku karijeru. Srbija mora biti svoja".
HAVANA - Fidel Castro u ponedjeljak je uputio pravu odu pokojnom venezuelanskom predsjedniku Hugu Chavezu, "zagovorniku siromašnih i najboljem prijatelju kojeg je Kuba ikada imala". Vijest o Chavezovoj smrti, kazao je Castro, nije bila neočekivana, ali je bila veliki udarac. "Tog 5. ožujka, u poslijepodnevnim satima, preminuo je najbolji prijatelj kojeg je Kuba imala u svojoj povijesti", napisao je Castro u kolumni u Granmi, glasilu Komunističke partije. "Imali smo čast s tim bolivarskim vođom dijeliti iste ideale socijalne pravde i potporu za izrabljivane. Siromasi su siromasi u svim dijelovima svijeta", kazao je 86-godišnji Castro, vođa kubanske revolucije. Tijekom Chavezove vladavine, on i Castro su razvili vrlo bliske osobne i političke odnose koji su rezultirali vrlo izdašnom pomoći Venezuele Kubi, promovirajući istodobno jedinstvo Latinske Amerike naspram američkog utjecaja u regiji. Chavez je spasio Kubu u vrlo teškim gospodarskim vremenima nakon kolapsa SSSR-a 1991., tako što je ugovorom o robnoj razmjeni dvije trećine svoje nafte ustupio Kubi u zamjenu za usluge kubanskih liječnika i medicinskih sestara. Mnogi na Kubi strahuju što će se dogoditi sa suradnjom dviju zemalja nakon Chavezove smrti. Castro je svoju kolumnu završio citirajući još jednog svog pokojnog druga i revolucionara Ernesta Che Guevaru. "Do pobjede uvijek, nezaboravni prijatelju", napisao je.
ZAGREB - Mnoge će oči od utorka popodne biti uperene u dimnjak instaliran na krovu Sikstinske kapele, piše u ponedjeljak National Catholic Reporter i, ako ne želite na njega motriti cijeli dan, objašnjava u koje doba dana treba očekivati pojavu dima i objavu o tome je li izabran novi poglavar Katoličke crkve. Sve dok novi papa ne bude izabran, dvaput na dan, oko podneva i oko 19 sati, iz dimnjaka će se uzdići crni dim. Bijeli dim se može očekivati u isto vrijeme, ali i prije, oko 10.30 ili oko 16.30, dobije li netko od kardinala dvotrećinsku većinu u prvom prijepodnevnom ili prvom popodnevnom krugu glasovanja. Naime, kardinali glasuju četiri puta na dan, dvaput ujutro i dvaput popodne. Ne bude li izbora, listići se ne spaljuju na kraju svakog glasovanja, nego jednom na kraju jutarnjeg turnusa i jednom na kraju popodnevnog. U slučaju izbora listići se spaljuju odmah. Boja dima često je u povijesti bila neprepoznatljiva. Kada je izabran Benedikt XVI. dim je bio sivkast i zbunbio je i novinare i sve ostale koju su pratili konklave. Ako se dim pojavi oko 10.30 ili oko 16.30 gotovo je sigurno da je "bijel" bez obzira na boju. To, međutim, neće vrijediti za dim oko podneva ili oko 19 sati. Vatikan u tom slučaju ima rezervni plan. Zvona bazilike svetog Petra koja moraju potvrditi da je papa izabran.
AMSTERDAM - Tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda (ICC) izjavila je u ponedjeljak da će povući optužbe protiv Francisa Muthaure koji je zajedno s novoizabranim kenijskim predsjednikom Uhuruom Kenyattom bio optužen za organiziranje postizbornog nasilja prije pet godina. Glavna tužiteljica ICC-a Fatou Bensouda izjavila je da ta odluka neće utjecati na slučajeve protiv Kenyatte ili bivšeg ministra u vladi Williama Rutoa, koji su suočeni sa sličnim optužbama. "S obzirom na dokaze koji su nam dostupni nemamo izbora nego povući optužnicu protiv Muthaure", kazala je ona dodajući da je slučaj potkopalo odustajanje ključnog svjedoka i nedostatak suradnje kenijske vlade. "Mi više ne vjerujemo da postoji dovoljno dokaza za dokazivanje optužbe protiv Muthaure izvan opravdane sumnje", rekla je tužiteljica. Međutim, predsjedavajuća sutkinja Kuniko Ozaki izjavila je nešto kasnije da će ovakav razvoj događaja sigurno utjecati na Kenyattin slučaj, ali nije ulazila u detalje. Ovaj udarac tužiteljstvu slijedio je nakon što je Kenyattina obrana prošloga tjedna zatražila od suda da ponovno razmotri optuže koje se stavljaju na teret njihovu klijentu ustvrdivši da se one temelje na obmanjujućem svjedočenju. "Ovaj razvoj događaja očito nije loša vijest za Kenyattu", rekao je William Schabas, profesor prava sa Sveučilišta u Middlesexu. "Dokaz koji je bio jako važan za progon i Muthaure i Kenyatte je propao."
TOKIO - Stotine žrtava podnijele su okružnom sudu u Fukushimi u ponedjeljak, na dvogodišnjicu nuklearne nesreće, odštetni zahtjev tvrtki TEPCO koju drže odgovornom za istjecanje radioaktivnog materijala iz tamošnje nuklearke nakon razornog potresa i tsunamija 11. ožujka 2011. Tisuće prosvjednika u nedjelju su u Tokiju pozvale vladu da odustane od nuklearne energije koja je nakon tsunamija i potresa s 15.000 mrtvih uzrokovala i nuklearnu katastrofu, najveću nakon černobiljske iz 1986. Na samu godišnjicu premijer Shinzo Abe obećao je ubrzati obnovu zemlje pogođene najvećom katastrofom nakon Drugog svjetskog rata i poručio naciji da će iz nje izaći snažnija, piše Reuters. Oko 800 osoba u kolektivnoj akciji za odštetom traži da sud tvrtki Tokyo Electric Power (Tepco) naloži isplatu obeštećenja. Svaka bi osoba prema tom zahtjevu trebala primati 400 eura na mjesec sve dok pokrajina pogođena radioaktivnim otpatcima ne bude potpuno dekontaminirana i vraćena u prvobitno stanje.