U posljednja tri mjeseca prošle godine gospodarstvo je poraslo 0,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U prethodna dva tromjesečja aktivnosti su se smanjile pod pritiskom financijskih previranja u Europi koja su nagrizla izvoznu potražnju, te jakog jena i diplomatskog spora s Kinom.
Izlazak iz recesije bit će dobra vijest za novog japanskog premijera Shinza Abea, prvi mjeseci čijeg su premijerskog mandata obilježeni obnovljenim optimimom u vezi s oporavkom trećeg po veličini svjetskog gospodarstva.
Otkada je osvojio vlast u prosincu prošle godine, Abe se koncentrirao na oživljavanje posustalog gospodarstva i suzbijanje 15-godišnje slabe inflacije koja koči rast, najavljujući opsežne pakete poticajnih mjera.
U sklopu tih nastojanja novi je premijer podvrgnuo snažnom pritisku središnju banku, zaprijetivši njezinim čelnicima izmjenom zakona koji jamči bančinu neovisnost ako se ne usklade s njegovom politikom potpore rastu.
U veljači je kandidatom za novog guvernera imenovao bivšeg čelnika Azijske razvojne banke Haruhika Kurodu, zagovornika agresivnog ublažavanja monetarne politike, nakon što je Masaaki Shirakawa podnio ostavku na guvernersku dužnost prije isteka mandata zbog opetovanih sukoba s novim premijerom.
Abe je u siječnju objavio i opsežan plan javne potrošnje za koji tvrdi da će povećati rast BDP-a za dva postotna boda i otvoriti 600 tisuća novih radnih mjesta.
Noviji japanski makroekonomski podaci skiciraju mješovitu sliku pa je tako stopa nezaposlenosti u siječnju kliznula na 4,2 posto ali cijene i dalje padaju. Industrijska je proizvodnja pak u siječnju porasla blagih 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec.