ZAGREB - Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog zakona o PDV-u koji uvodi niz promjena u sustav PDV-a od 1. srpnja, kada će Hrvatska ući u EU. Ministar financija Slavko Linić najavio je da će se, s obzirom na teško stanje u medijima, od 1. srpnja stopa PDV-a za dnevne novine sa sadašnjih 10 posto smanjiti na 5 posto. Intenzivno razgovaramo s Ministarstvom poljoprivrede i prehrambenim sektorom oko mogućnosti da stopu PDV-a za još neke prehrambene proizvode smanjimo s 25 posto na 10 posto, rekao je Linić. To su "vrlo teški razgovori" jer bi prihvaćanje svih zahtjeva za smanjenjem PDV-a značilo oko 2,5 milijardi kuna manje u državnom proračunu za ovu godinu. Novim zakonom uz ostalo predviđa se velika promjena kod PDV-a na nekretnine jer se od 1. siječnja 2015. nekretnine odnosno zemljište i ostalo više neće moći prodavati bez PDV-a. Predviđeno je da se od PDV-a oslobodi nabava goriva za brodove koji plove na otvorenom moru. Također se ukidaju slobodne zone i postaju dio jedinstvenog tržišta. Od 1. srpnja PDV se više neće plaćati na promet roba i usluga između Hrvatske i zemalja EU, no ostaje plaćanje na uvoz i izvoz iz zemalja izvan EU-a. Ministarstvo financija procjenjuje da će državni proračun zbog novog zakona o PDV-u ove godine izgubiti najmanje 500 milijuna kuna, a idućih godina moglo bi značiti i do milijardu kuna manje u proračunu.
ZAGREB - Vlada je u četvrtak prihvatila memorandum o suglasnosti sa Slovenijom na temelju kojeg će se pitanje Ljubljanske banke rješavati u okviru sukcesije i tako otvoriti put ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu do kraja ožujka te je ovlastila premijera Zorana Milanovića da u ponedjeljak u Mokricama potpiše taj memorandum. Memorandum je jutros parafirala ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, koja je izvijestila da se dokument odnosi isključivo na prenesenu deviznu štednju, da je predvidio stavljanje u mirovanje postupaka koji se protiv Ljubljanske banke vode pred hrvatskim sudovima, da dvjema stranama daje vrijeme da problem riješe u okviru sukcesije te da će Slovenija, po stupanju memoranduma na snagu, pokrenuti postupak ratifikacije hrvatskoga pristupnog ugovora.
ZAGREB - Pet sindikalnih središnjica planira za Međunarodni praznik rada 1. svibnja veliki prosvjed na Trgu bana Jelačića u Zagrebu zbog sve težeg položaja radništva i drugih društvenih grupa te zbog Vladine gospodarske i socijalne politike koju smatraju promašenom i štetnom, najavili su sindikalni čelnici na današnjoj konferenciji za novinare. Poruka Vladi bit će: "Mijenjajte se ili će građani promijeniti vas!", rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel koji očekuje masovni prosvjed na kojeg će, uz radnike, biti pozvani i nezaposleni, umirovljenici, đaci i studenti. Vlada je obećala promjene i one se stvarno vide - sve poskupljuje, građani su sve siromašniji, burza rada se puni, nema investicija ni novih radnih mjesta, rekao je Novosel. Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić ističe kako nema napretka uz politiku striktne štednje koju provodi Vlada, no jedno joj priznaje - više stvarno neće biti rezova, ali samo do lokalnih izbora. "Vlada baulja i ne zna u koju luku vodi brod koji bi se mogao potopiti", rekao je Ribić koji drži da Vlada više nema potporu građana, a ni izborni Plan 21 se ne provodi. Uz to je, dodaje, pogazila načela slobode kolektivnog ugovaranja zakonom suspendirajući kolektivne ugovore, a mjerama štednje u javnom sektoru udarila je u bit interesa zaposlenih i društva u cjelini.
ZAGREB - Hrvatska se i u najnovijem izvješću o konkurentnosti putovanja i turizma nalazi na 35. mjestu u konkurenciji 140 zemalja, objavilo je danas Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK) prenoseći rezultate izvješća Svjetskog gospodarskog foruma. Hrvatska je zadržala svoju poziciju (35. od 140.) u odnosu na prošla dva izvješća, navodi se u priopćenju o ovogodišnjem izvješću koje, pod nazivom "Smanjujući barijere za ekonomski rast i stvaranje radnih mjesta", poseban naglasak stavlja na važnost industrije turizma na stvaranje novih radnih mjesta i razvoj gospodarstva. I prema najnovijem izvješću najkonkurentnije turističke zemlje na svijetu treću godinu za redom su Švicarska i Njemačka, a slijede ih Austrija i Španjolska. Indeks turističke konkuretnosti mjeri uspješnost pojedine zemlje u sektoru putovanja i turizma, podijeljen je u tri kategorije koje obuhvaćaju zakonodavnu regulativu, povoljno okruženje za razvoj poslovanja te kvalitetu ljudskih resursa uz bogatstvo kulturnih i nacionalnih dobara, a sastoji se od ukupno 14 stupova. Od tih 14 stupova, stup cjenovna konkurentnost hrvatskog sektora putovanja i turizma je ove godine ocijenjen najlošije (109. pozicija), dok su pozitivno ocijenjeni turistička infrastruktura (5. pozicija) i sklonost turizmu i putovanjima (29.).
RIJEKA - Međunarodni natječaj za razvoj i uređenje dijela riječke luke, Delte i luke Baroš u središtu grada, bit će raspisan u travnju ove godine, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u riječkoj Lučkoj upravi. Riječ je o opsežnom natječaju na kojemu zajednički rade riječka gradska uprava, Lučka uprava i Luka Rijeka. Posebnost natječaja je natječajni postupak kojim se objedinjuje odabir financijski najpovoljnije ponude ulagača u nove sadržaje i građevine ne Delti i u luci Baroš, ali u spoju s kvalitetom urbanističko- arhitektonskog rješenja koji se istodobno traži od ulagača i ocjenjuje u istom postupku. Natječaj je dio Rijeka Gateway Projekta, a rješenje ponuditelja obuhvatit će 15 hektara na kojima će biti poslovni, stambeni, hotelski, ugostiteljski, trgovački, zabavni i drugi sadržaji, dok se područje sjeverne Delte predviđa za središnji gradski park. Odabir najboljeg ponuđača, nakon natječaja koji će trajati 90 dana, bit će obavljen do kraja ove godine. Nakon toga počet će izrada detaljnog urbanističkog plana i ishodovanje građevne dozvole pa bi gradnja, kako je rekao riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, planirajući optimistično, mogla početi u 2015.
ZAGREB - Hrvatska se po postotku menadžerica i broju žena koje rade skraćeno ili fleksibilno kako bi stvorile balans između privatnog i poslovnog života nalazi ispod europskog prosjeka, pokazali su podaci Eurostata objavljeni uoči Međunarodnog dana žena. Eurostat, statistički ured EU-a, objavio je podatke o ženama na tržištu rada i njihovom balansiranju između privatnog i poslovnog života. Podaci su objavljeni za 27 zemalja EU-a, Hrvatsku, Makedoniju, Tursku, Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku. Za razliku od broja liječnica, Hrvatska se ne može pohvaliti velikim brojem menadžerica. Dok ih je u EU-u 2011. bilo 33 posto - u svim zemljama članicama ima ih manje nego njihovih muških kolega - Hrvatska ih je imala 25 posto. Zanimljivo je da dok na razini EU-27 pedeset posto žena radi skraćeno kada ima troje ili više djece, u Hrvatskoj je ta brojka 8,6 posto.
ZAGREB - Nakon šest dana dobitaka, indeksi Zagrebačke burze danas su u blagom minusu, uz vrlo nizak promet, pri čemu je u najvećem fokusu investitora dionica HT-a. Oko 12,00 sati Crobex je bio u minusu 0,26 posto, na 2.001 bodu, a Crobex10 0,41 posto, na 1.122 boda. Oba indeksa prekinula su tako 6-dnevni pozitivni niz tijekom kojeg su bili ojačali oko 5 posto. Redovni promet dionicama bio je svega 3 milijuna kuna, što je otprilike upola manje nego jučer ovo doba. Najviše se trguje dionicom HT-a, kojom je ostvareno 724.000 kuna prometa. Cijena joj se spustila blagih 0,02 posto, na 217,5 kuna. Po visini prometa slijedi povlaštena dionica Adrisa, kojom je ostvareno 333.000 kuna prometa. Cijena joj je pritom ojačala 0,75 posto, na 333 kune.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na jučerašnju tečajnu listu, ojačala prema euru za 0,05 posto. Srednji tečaj eura na tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,585385 kuna. Kuna je ojačala i prema švicarskom franku, za 0,25 posto, te prema britanskoj funti za 0,60 posto, dok je prema američkom dolaru blago oslabila, za 0,01 posto. Srednji tečaj franka na tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 6,150977 kuna, funte 8,736910 kuna, a dolara 5,825949 kuna.