Članovi kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, predsjedavajući Ljubić te prvi i drugi zamjenik Denis Bećirević i Milorad Živković počeli su u ponedjeljak dvodnevni službeni posjet Hrvatskoj gdje ih treba primiti predsjednik Republike Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
"Imamo jako puno neriješenih, ali nespornih pitanja" i dogovorili smo se da ćemo ih i rješavati od lakših prema težima, rekao je Leko u izjavi nakon sastanka.
Skorašnjim ulaskom u Europsku uniju Hrvatska izlazi iz CEFTA-e i gubi dio tržišta te je sada važno pitanje zadržati postojeću razinu vanjskotrgovinskih odnosa, rekao je Ljubić.
To se ponajprije tiče izvoza i uvoza poljoprivrednih proizvoda i zato je "važno zajedničkim naporima uspostaviti dva granična prijelaza" dogovorena u tu svrhu, rekao je Ljubić.
Osim izvoza i uvoza poljoprivrednih proizvoda druga su važna pitanja izvoz preko luke Ploče za BiH i prolaz kroz područje Neuma što je pak izuzetno važno za Hrvatsku i EU, zatim izgradnja autoputa koridora Vc te izgradnja dva mosta na rijeci Savi.
Današnji sastanak bio je prigoda za dogovor o osnutku tijela koja će pomoći lakšem i bržem rješavanju otvorenih pitanja i "dogovorili smo se da suradnja bude na razini radnih tijela i nadam se da će se neka od njih sastati do ulaska RH u EU", rekao je Leko.
Zajednički strateški cilj RH i BiH je stabilizacija čitave regije, kazao je Ljubić te objasnio kako nije tajna da je BiH suočena s nizom unatrnjih problema baštinjenih od Daytonskog mirovnog sporazuma kojemu je i Hrvatska potpisnica.
"U tom je kontekstu interes RH, pa i posebna odgovornost da pomogne procesima kao zemlja koja je potpisnica Daytona i činjenice da u BiH živi hrvatski narod. Tu Hrvatska ima posebnu ulogu, ali i poseban interes da se BiH izgrađuje kao funkcionalna i stabilna država", drži Ljubić, koji je izrazio želju da RH koja 1. srpnja ulazi u EU postane BiH "neformalni mentor i zagovornik BiH u EU i u procesima eurointegracija".
Leko je primio poziv kolega da službeno posjeti BiH, što će učiniti sa zadovoljstvom, ali nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju, dakle nakon 1. srpnja.
Na sastanku je bosankohercegovačka strana potaknula i zamisao bratimljenja i partnerstva susjednih županija RH i BiH.