"Željeli bismo takvog vlasnika koji bi pratio želju uprave da se širimo i jačamo poziciju u regiji", rekao je Rakovec u razgovoru za poslovni list "Finance" od petka.
Dodao je da je za "Triglav" zanimljivo hrvatsko tržište pa uprava razmišlja o kupnji Croatia osiguranja, ali i srbijanske osiguravajuće kompanije DDOR, te da ocjenjuje kako bi za obje akvizicije Triglav trebao oko 400 milijuna eura.
Na taj bi način Triglav osiguranje svoj tržišni udjel na poslovima osiguranja u regiji povećao na 35 posto, ali za to trenutačno nema potreban kapital, iako su za takvu njegovu ulogu zainteresirani neki strani investitori.
Kako je istaknuo Rakovec, problem je u još uvijek neizvjesnim planovima vlade s privatizacijom Triglava, po kojemu bi država u najvećoj osiguravajućoj kompaniji zadržala četvrtinu dionica, a ostalo prodala. Riječ je o procesu klasifikacije tvrtki u državnom vlasništvu radi njihove privatizacije i prodaje, ali taj postupak vlada još nije završila.
Rakovec je rekao da sve potencijalne investitore u Triglav načelno zanima što veći vlasnički udjel, ali da bi dobro bilo izabrati takvog koji bi Triglavu omogućio širenje u regiji, pri čemu dominantnu ulogu u odluci kome prodati državni udjel ne bi smjela imati sama cijena, nego mogućnost razvoja Triglava.
Rakovec je ocijenio da bi se takvi investitori u Triglav mogli naći te dodao da Triglav ima potpisani ugovor s Međunarodnim financijskim centrom (IFC), ustanovom Svjetske banke, po kojemu bi Triglav postao centar za poslove osiguranja za cijelu jugoistočnu Europu.
Triglav je u četvrtak objavio prve procjene rezultata poslovanja u 2012. godini, prema kojima je lani ostvario rekordnih 89,7 milijuna eura dobiti i čistu dobit od 73,2 milijuna, iako je bruto prihod od prikupljenih premija od 936,3 milijuna eura smanjen za pet posto u odnosu na 2011. godinu. Od toga je u Sloveniji ostvaren prihod od 647,6 milijuna eura, a ostalo u zemljama u regiji na kojima je Triglav prisutan.