"Drnovšek je bio mudar, do rješenja je dolazio nakon dugo razmišljanja, ali je u njihovoj realizaciji pokazivao odlučnost. Danas bi ga Slovenija itekako trebala", rekao je na skromnoj komemoraciji u Zagorju ob Savi, gdje je Drnovšek pokopan, njegov dugogodišnji prijatelj, rektor Sveučilišta u Ljubljani Stane Pejovnik.
Drnovšek je umro 23. veljače 2008. godine u 58. godini života, par mjeseci nakon završetka mandata na mjestu predsjednika države, nakon dugotrajne borbe sa zloćudnom bolešću. Rak zbog kojega mu je 1999. odstranjen jedan bubreg napredovao je u vrijeme kad je već bio izabran za predsjednika države, a umro je nekoliko mjeseci nakon završetka mandata.
Drnovšek je s kraćim šestomjesečnim prekidom iz 2000., kad mu je parlament izrekao nepovjerenje pa je do izbora zemlju vodila prijelazna vlada, bio premijer od 1992. do 2002.
I danas ga smatraju zaslužnim za reputaciju koju je Slovenija u to vrijeme stekla u međunarodnim krugovima, kad je isticana kao "priča o uspjehu" političke i ekonomske tranzicije za bivše komunističke države, te uzor drugima u regiji kako se uspješno uključivati u integracije.
Ta reputacija je u međuvremenu izblijedjela, a zemlja je danas u dubokoj političkoj i ekonomskoj krizi. Slovenci za teškoće najviše krive političare. Nedostaje im "meka moć" kojom je Drnovšek gušio domaće političke tenzije, ali i njegov međunarodni profil, znanje četiri svjetska jezika i dobri kontakti u svijetu, što je Sloveniji povećavalo "specifičnu težinu".