"Potrebno je odlučno nastupiti protiv lijevoga fašizma, nasilja i kaosa. To su najveći neprijatelji slobode i pravednosti i takav razvoj događaja Slovenci neće dopustiti", rekao je Janša u video poruci koja je emitirana tijekom dvosatnog mitinga njegovih pristaša na Kongresnom trgu u Ljubljani.
Na okupljanju koje je organizirala civilna udruga "Zbor za republiku" po njenim je procjenama sudjelovalo 12.000 ljudi, Janšinih pristaša i članova njegove stranke iz cijele zemlje koji su se u Ljubljanu organizirano stigli autobusima i privatnim vozilima. Policijske procjene govore o brojki od 9.000 okupljenih.
Na skupu je govorilo više istaknutih političara i javnih osoba koji podupiru Janšinu vladu. U svojim su nastupima pozivali Janšu da ne dopusti da ga njegovi protivnici prisile na ostavku, a raspad koalicijske vlade, korupcijske afere koje se pripisuju Janši i masovne prosvjede protiv "korupcije i političkih elita" ocjenjivali kao pokušaj da se Slovenija politički destabilizira u osjetljivom trenutku krize.
Središnji dio skupa predstavljalo je emitiranje Janšine poruke na video-zidu budući da se premijer nije mogao odazvati na skup jer je nazočio summitu europskih čelnika u Bruxellesu. U poruci, koja je dočekana mahanjem slovenskim nacionalnim zastavama i povicima "Janša, Janša", slovenski je premijer rekao da je pravi uzrok za destabilizaciju njegove vlade njena odluka o sanaciji slovenskih banaka te objedinjavanje državne imovine u jedinstveni holding jer vlada, među ostalim, želi otkriti tko je dobivao političke kredite banaka koje su sada u teškoćama i tko je izveo tajkunsku privatizaciju nekoć društvene imovine.
Janša je rekao da su Slovenci nakon osamostaljenja pokazali da mogu biti vrlo uspješni, ali da su s nekim stvarima kasnili pa tako nisu proveli lustraciju te su dopustili da političke snage koje predstavljaju "ostatke ideološke prošlosti" prisvoje društveno vlasništvo i isprazne državne banke uzimanjem povlaštenih kredita za privatizaciju.
Janša je pri tome krug onih koji bi željeli da se sruši njegova vlada kako bi se prikrilo tko su krivci za sadašnju krizu u Sloveniji i koji organiziraju prosvjede preko facebooka označio kao "lijeve fašiste".
Aludirajući na navodni velik utjecaj nekadašnjeg slovenskog predsjednika Milana Kučana na gospodarske i političke krugove ljevice, Janša je poručio da se "slovenska povijest neće završiti u Murglama", elitnoj ljubljanskoj četvrti u kojoj stanuje Kučan. On je u vrijeme raspada Jugoslavije bio predsjednik slovenskog Saveza komunista, ali je dva puta na izborima uvjerljivom većinom izabran za predsjednika samostalne Slovenije i bio na tom položaju od 1992. do 2002. godine, kada je otišao u mirovinu. Važi za jednog od najpopularnijih slovenskih političara zadnjih desetljeća, uz pokojnog premijera Janeza Drnovšeka, ali i sadašnjeg premijera Janeza Janšu, kojemu je zbog krize zadnjih mjeseci popularnost pala.
Skup Janšinih pristaša završen je bez većih incidenata nešto poslije 13 sati.
Popodne će se na istom mjestu u središtu Ljubljane prema najavama održati i skup protivnika vlade koji je organiziran preko Facebooka, ali nije prijavljen policiji. To je nastavak prosvjeda koji protiv političara u Sloveniji traju već nekoliko mjeseci, a među ostalim se traži ostavka sadašnje vlade i formiranje prijelazne vlade koja bi Sloveniju vodila do prijevremenih izbora.