"Još nas čeka puno posla“, zaključio je u razgovoru za BBC predsjednik američke Komisije za trgovanje terminskim ugovorima za isporuku roba (CFTC) Gary Gensler.
Natuknuo je da je u mnogim slučajevima libor "u potpunosti izmišljen".
Zbog namještanja londonske međubankovne ponudbene kamatne stope (libor) niz banaka kažnjen je globama koje su dosegnule i stotine milijuna funti.
Čelnik američkog regulatora doputovao je u London kako bi se sastao s dužnosnicima britanskog regulatora financijskih usluga Financial Services Authority (FSA).
Libor se utvrđuje u Londonu a trebao bi odražavati prosječnu kamatu koju banke naplaćuju jedna drugoj za pozajmice. Koristi se kao referentna vrijednost za najraznovrsnije novčane transakcije širom svijeta, od automobilskih i hipotekarnih kredita do složenih financijskih transakcija.
Banke su obvezne svakodnevno dostavljati procjene o vlastitim troškovima posuđivanja od drugih kreditnih institucija.
Govoreći o skandalu s namještanjem libora, Gensler je ustvrdio da je namještanje bilo "sveprisutno" i dodao da vlasti ne mogu jamčiti da je ta kamata otporna na malverzacije. Odbio je ipak kritizirati britanske kolege a nije naznačio ni da bi sam postupak utvrđivanja te kamate trebao biti prebačen u SAD.
Nazvao je FSA "sjajnim partnerom" u kontekstu učestalih kritika britanskih parlamentarnih zastupnika na račun domaćeg regulatora.
Skandal oko namještanja libora izbio je u lipnju prošle godine, kada su britanske i američke vlasti novčano kaznile britansku banku Barclays globom od 290 milijuna funti zbog namještanja te kamate. U međuvremenu su novčane kazne odrezane i Royal Bank of Scotland i švicarskom UBS-u, i to u iznosu od 390 milijuna i 940 milijuna funti.