"Uprava RBS priznaje da su postojali ozbiljni nedostaci u našim sustavima i kontrolama, kao manjkav je bio i integritet male skupine naših zaposlenika. Ovo je tužan ali i važan dan za RBS, jer nastavljamo ispravljati greške iz prošlosti," izjavio je u srijedu predsjednik upravnog odbora Filip Hampton.
Utvrđeno je da je u razdoblju od 2006. do 2010. a možda i prije toga više od desetak trgovaca u RBS-ovim uredima u Londonu, Singapuru i Tokiju manipuliralo je kamatom za međubankovne ponude na londonskom tržištu (libor) koja utječe na cijenu tisuća milijardi dolara kredita širom svijeta.
Namještanje se nastavilo čak i nakon što su trgovci saznali da su pokrenute istrage o mogućim malverzacijama.
Kako bi spriječila žestoke političke sukobe, dijelom nacionalizirana banka najavila je da će platiti kazne iz novca predviđenog za isplatu bonusa čelnika.
Ukupni iznos globe od 612 milijuna dolara zaostaje tek za 1,5 milijardi dolara kazne koju je švicarska banka UBS u prosincu pristala platiti regulatorima u SAD-u, Velikoj Britaniji i Švicarskoj temeljem odgovarajuće optužbe. Međunarodna se istraga nastavlja.
Iznos odrezan RBS-u obuhvaća oko 87,5 milijuna funti (137,1 milijun dolara) koje će banka platiti britanskom regulatoru FSA, 150 milijuna dolara koje je dužna platiti američkom ministarstvu pravosuđa i 325 milijuna dolara s adresom doznake u američkom regulatoru SEC-u.
RBS-ova japanska podružnica priznala je krivnju po optužbi za financijske malverzacije u elektroničkoj trgovini u sklopu nagodbe s američkim regulatorima, prenosi BBC.