FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 18. veljače 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

FRANKFURT - Višak u tekućoj bilanci plaćanja eurozone smanjen je u prosincu na 13,9 milijardi eura, s 15,9 milijardi eura koliko je iznosio u studenom, izvijestila je u ponedjeljak Europska središnja banka (ECB). Tekuća bilanca plaćanja obuhvaća uvoz i izvoz roba i usluga i sve ostale tekuće transfere i pomno je praćen pokazatelj sposobnosti zemlje odnosno pravnog područja da podmiruje svoje financijske obveze. Stanje u bilanci plaćanja ključno je dugoročno povjerenje ulagača i trgovinskih partnera. Za cijelu 2012. tekuća bilanca plaćanja iskazala je višak od 116,1 milijardu eura, u odnosu na višak od 8,9 milijardi eura u 2011., pokazali su podaci ECB-a.

LJUBLJANA - Rok za predaju neobvezujućih ponuda za kupnju 53,18 posto dionica slovenskog trgovačkog lanca Mercator istječe danas, a vjeruje se da će zadnji dan svoju ponudu dati i hrvatski konzorcij Agrokor, prenose u ponedjeljak slovenski mediji. Poslovni list Finance piše kako se može očekivati ukupno oko pet neobvezujućih ponuda. Uglavnom je riječ o financijskim fondovima, a dobro obaviješteni smatraju da bi najvišu cijenu mogao ponuditi Agrokor kao jedini zainteresirani strateški investitor, navodi Finance. Ljubljansko Delo napominje da službenih informacija o prispjelim ponudama neće biti dok londonska ING banka, kao konzultant u postupku prodaje, s rezultatima ne upozna vlasnike dionica, prodajni konzorcij u kojemu su Pivovarna Laško i vodeće banke, te da daljnji postupak u prvom redu ovisi o ponuđenoj cijeni za dionicu. Sva očekivanja usmjerena su na to koliko bi mogao ponuditi Agrokor.

MADRID - Udio loših zajmova u španjolskim bankama u prosincu je smanjen na 10,4 posto, nakon što je u mjesecu ranije dosegnuo rekordnu razinu, objavila je u ponedjeljak španjolska središnja banka. Iznos zajmova koje banke nisu u mogućnosti naplatiti od dužnika u prosincu je dosegnuo 167,4 milijarde eura, što je 10,4 posto ukupnog iznosa u postojećim portfeljima španjolskog bankarskog sektora. Time je njihov udio smanjen s 11,4 posto zabilježenih u studenome lani, što je bio njihov rekordno visoki udio u cjelokupnom kreditnom portfelju, pokazuju podaci središnje banke.

ZAGREB - Gotovo 75 nevladinih organizacija za zaštitu okoliša pozvalo je Europsku uniju da ukine shemu trgovanja emisijama CO2 (ETS), uoči glasovanja Europskog parlamenta o njezinoj reformi. Osnovan 2003. ETS ima središnju ulogu u europskom planu za smanjenje emisije CO2 u sklopu borbe protiv klimatskih promjena, omogućujući kompanijama da trguju dozvolama za emisiju CO2 na tržištu. Nevladine organizacije, uključujući Friends of the Earth i Carbon Trade Watch, upozoravaju da je ta shema umjesto toga povećala emisiju CO2 i potaknula otimanje zemlje u siromašnim državama. "Najvažnija europska politika za borbu protiv klimatskih promjena skrenula je pozornost s potrebe preobrazbe ovisnosti sustava o fosilnim gorivima i sve veće potrošnje, što rezultira povećanjem emisija", kazala je Joanna Cabello, iz Carbon Trade Watcha. ETS obuhvaća više od 12.000 termoelektrana i tvornica u 27 članica. Aktivisti upozoravaju da strukturni nedostaci u politici omogućuju kompanijama i vladama da kupuju dozvole za emisiju CO2 u afričkim državama, čime dobivaju pravo da više zagađuju kod kuće.

LONDON - Novinari BBC-ja počeli su u ponedjeljak odmah iza ponoći 24-satni štrajk u znak prosvjeda protiv otpuštanja, što bi moglo prouzročiti prekide u radijskim i televizijskim emisijama te britanske mreže. Štrajk je organiziran na poziv Nacionalne novinarske unije (NUJ) nakon neuspjeha pregovora o preraspoređivanju 30 zaposlenika kojima prijeti otkaz. Devet zaposlenika kojima prijeti otkaz radi na BBC-u u Škotskoj, a ostali u podružnicama Five Live, Asian Network i World Service. Glavna tajnica sindikata Michelle Stanistreet rekla je da "članovi NUJ-a rade na tome da se očuvaju radna mjesta i kvalitetno novinarstvo u korporaciji". "Ljutiti su razočarani žalosnim odlukama vrha BBC-ja - odlukama po kojima novinari ostaju bez posla a novinarstvo i kvalitetan program su ugroženi", rekla je. Glasnogovornik BBC-ja rekao je da uprava razumije "koliko situacije koje uključuju otpuštanja mogu biti teške i bolne", ali da je razočarana ovim štrajkom dok se svim silama trudi da optimizira preraspoređivanje osoblja i dijalog sa sindikatima. Kako navodi NUJ, BBC je od 2004. izgubio 7.000 radnih mjesta. Sindikat traži šestmjesečni moratorij na otpuštanja.

SOFIJA - Bugarski ministar financija Simeon Đankov u ponedjeljak je razriješen dužosti dan nakon prosvjeda u dvadesetak gradova protiv poskupljenja električne energije u kojima su sudjelovali deseci tisuća ljudi, objavio je premijer Bojko Borisov. "Premijer predlaže parlamentu da Simeona Đankova razriješi dužnosti potpredsjednika (zadužen za gospodarstvo i financije) i ministra financija", rekao je. Đankov koji provodi politiku štednje, jedan je od najnepopularnijih članova vlade, s tek 11 posto potpore, po nedavnoj anketi Gallupova instituta. Ministar za europske fondove Tomislav Dončev, nešto popularniji od Đankova (18 posto potpore) preuzet će ministarstvo financija i zadržati dužnost ministra za europske fondove. Ministrica regionalnog razvoja i prostornog uređenja Liljana Pavlova dolazi na mjesto potpredsjednika vlade. Ona je i najpopularnija u vladi, s 30 posto potpore među građanima.

KOPENHAGEN - Danski proizvođač piva Carlsberg izvijestio je u ponedjeljak da mu je dobit u četvrtom tromjesečju porasla ali je prodaja u Rusiji stagnirala a zbog neizvjesnosti na tržištu odustali su od srednjoročnih prognozi marži. Operativna dobit grupe prije jednokratnih stavki porasla je u četvrtom tromjesečju na 2,15 milijardi danskih kruna (384,79 milijuna dolara). U istom razdoblju prethodne godine iznosila je 1,83 milijarde kruna. Prihodi su u četvrtom tromjesečju porasli na 15,93 milijarde kruna, sa 14,85 milijardi koliko su iznosili u istom razdoblju 2011. Četvrti po veličini svjetski proizvođač piva ističe da je u 2012. zapadnoeuropsko tržište zabilježilo pad za jedan do dva posto (oko tri posto ako se izuzme Poljska). U Rusiji prodaja je stagnirala dok je u Aziji nastavila rasti. Iz kompanije procjenjuju da će im u ovoj godini operativna dobit blago porasti, na oko 10 milijardi danskih kruna (1,79 milijardi dolara), s 9,8 milijardi u 2012.

LONDON - Cijene barela nafte stabilizirale su se u ponedjeljak u oskudnoj trgovini na međunarodnim tržištima ispod razine od 118 dolara, crpeći potporu iz očekivanja o snažnijem oporavku svjetskog gospodarstva i nastavljenih napetosti na Bliskom istoku. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte neznatno porasla, na 117,78 dolara. Američko je tržište zatvoreno zbog državnog praznika a u elektroničkoj je trgovini cijena barela pala 25 centi, na 95,61 dolar. Analitičari tumače slab obujam trgovine Danom predsjednika u SAD-u i međunarodnim skupom naftne industrije u Londonu, tumače analitičari. "Zbog blagdana u SAD-u i početka međunarodnog tjedna nafte puno ljudi iz naftne industrije danas neće raditi", rekao je Olivier Jakob iz ženevskog Petromatrixa. Prošlotjedni podaci iz američkog gospodarstva pokazali su posustajanje oporavka gospodarskih aktivnosti u najvećem svjetskom potrošaču nafte SAD-u u prvom ovogodišnjem mjesecu, iako oporavak aktivnosti u saveznoj državi New York u veljači signalizira da je možda riječ tek o privremenoj slabosti.

TOKIO - Na većini azijskih burzi jutros se trguje oprezno, dok je tokijski Nikkei indeks snažno porastao, zahvaljujući oštrom padu tečaja japanske valute jer čelnici skupine G20 nisu izravno kritizirali Japan zbog slabljenja jena. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Australiji ojačale između 0,1 i 0,5 posto. U Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu burzovni su indeksi oslabili između 0,1 i 0,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,2 posto. Skok Nikkei indeksa na najviše razine u četiri godine zahvaljuje se rastu cijena dionica velikih japanskih proizvođača jer sa slabljenjem jena raste njihova konkurentnost na svjetskom tržištu. Tečaj jena jutros je oštro pao jer su ministri financija i središnji bankari skupine G20, nakon dvodnevnog sastanka u Moskvi, u subotu objavili da nema valutnog rata te su u zajedničkoj izjavi o tečajevima izostavili kritike Japanu.

NEW YORK - Teško je za očekivati da će se na Wall Streetu nastaviti rast cijena dionica jer se sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata primiče kraju, a tržište je naišlo i na snažan otpor daljnjem usponu. S&P 500 indeks ojačao je prošloga tjedna, već sedmoga zaredom, za 0,1 posto, na 1.519 bodova. No Dow Jones oslabio je 0,1 posto, na 13.984 boda, a za toliko je pao i Nasdaq indeks, skliznuvši na 3.192 boda. Nakon snažnog rasta cijena dionica u siječnju, posljednjih se tjedana trgovalo oprezno, a blagi rast indeksa bio je posljedica ne baš sjajnih, ali solidnih kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Prema podacima Thomson Reutersa, većina kompanija iz S&P 500 indeksa, njih 70 posto, ostvarilo je u posljednjem lanjskom kvartalu veću dobit nego što se očekivalo, što je bolji prosjek nego u prethodnim kvartalima. No treba reći da je letvica očekivanja bila postavljena vrlo nisko. Zarade kompanija porasle su u posljednjem lanjskom kvartalu za 5,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙