PRIŠTINA - Kosovo je u nedjelju obilježilo petu godišnjicu otcjepljenja od Srbije vojnim mimohodom kroz zastavama okićeno središte Prištine i uz znakove napretka u razgovorima o uređenju odnosa između balkanskih susjeda u kojima posreduje EU. Većinski albansko Kosovo objavilo je neovisnost 2008. godine uz potporu zapadnih sila koje su 1999. vodile kampanju zračnih udara protiv bivšeg srbijanskog čelnika Slobodana Miloševića za nadzor nad Kosovom. Kosovo je do sada priznalo oko polovice zemalja svijeta ali još nije članica Ujedinjenih naroda, jedna je od najsiromašnijih država Europe a izazov kosovskoj vladi još uvijek predstavlja srpska manjina na sjeveru zemlje koja ne priznaje otcjepljenje. "Ozbiljno smo predani normalizaciji odnosa sa Srbijom", rekao je novinarima Hašim Thaci, kosovski premijer i bivši zapovjednik gerilaca. On i njegov srbijanski kolega Ivica Dačić sastat će se ponovno u Bruxellesu 19. i 20. veljače.
BEOGRAD - Dok Kosovo u nedjelju obilježava petu obljetnicu proglašenja neovisnosti koju dužnosnici Srbije pozivaju međunarodnu zajednicu da uspostavi "izjednačen odnos" prema svim kosovskim građanima, tvrdeći da na Kosovu nije uspostavljena država nego "aparthejd za Srbe", izvješćuju u nedjelju beogradski elektronički mediji. U Beogradu se u povodu današnjih svečanosti u Prištini službeno očitovao jedino vladin ured za Kosovo i Metohiju pozivom međunarodnoj zajednici da "prihvati realnost, a to je da bez suglasnosti Srbije i Srba na Kosovu, ne može biti pravednog i trajnog rješenja”, navodi agencija Tanjug.
ATENA - Ciparski konzervativni čelnik Nikos Anastasiades u uvjerljivu je vodstvu na nedjeljnim predsjedničkim izborima, ali neće dobiti dovoljno glasova da izbjegne drugi krug, ako je vjerovati izlaznim anketama koje je objavila državna televizija CyBC. Anastasiades, 66-godišnji pravnik vodi s 45,3 posto od prebrojanih 94 posto glasova, a da bi izbjegao drugi krug 24. veljače, treba mu više od pedeset posto. Uvjerljivo je potukao ljevičarskog protukandidata Stavrosa Malasa koji dobiva 27,1 posto. Treći kandidat, nezavisni George Lilikas dobiva 25 posto, kažu dosadašnji rezultati. Zbog financijskoga sloma Cipra mogla bi se ponovno rasplamsati dužnička kriza eurozone, a investitori priželjkuju pobjedu Anastasiadesa, najžešćeg zagovornika međunarodnih mjera spasa koje će vjerojatno doći u paketu s teškim uvjetima.
SOFIJA - Deseci tisuća Bugara prosvjedovali su u nedjelju u više od 20 gradova zbog visokih računa za struju stvarajući dodatan pritisak na vladu nakon tjedana prosvjeda. Cijene struje posebno su politički osjetljive u Bugarskoj, najsiromašnijoj zemlji Europske unije, jer na podmirivanje računa za energente ide veliki dio mjesečnih prihoda građana, posebice u zimskim mjesecima. Prosvjednici su bacali jaja, boce i voće, palili svoje račune za struju i napali urede tvrtki distributora struje u pet gradova. U Sofiji prosvjednici su blokirali promet preko čuvenog Orlovog mosta i na nekoliko glavnih ulica. Prosječno povećanje cijena službeno iznosi oko 14 posto ali su računi za struju koje su primili potrošači dva do tri puta veći nego prije poskupljenja. Bugarska vlada je rekla da će razmotriti pitanje povećanja računa za struju ali je ministar financija Simeon Djankov u srijedu isključio mogućnost renacionalizacije distribucije električne energije.
BAMAKO - Francuski i malijski vojnici u nedjelju su uspostavili kontrolu nad Bouremom, gradom na sjeveru Malija, čime su ojačali kontrolu nad sjevernim dijelom Malija iz kojeg su islamisti pokretali napade. "Bourem je bio bastion islamista", rekao je časnik afričkog vojnog kontigenta (AFISMA) čiji vojnici su raspoređeni neposredno iza francuskih snaga koje se pet tjedana bore u Maliju. Bourem je smješten oko 80 kilometara od Gaoa, na raskrižju između Timbuktua i Kidala, dva grada koji su već pod kontrolom malijske vlade. Francuski čelnici rekli su ranije da namjeravaju u ožujku početi povlačiti oko 4.000 svojih vojnika u Maliju i prepustiti kontrolu an terenu malijskim snagama i vojnicima AFISMA-e koje bi do tada trebale imati oko 8.000 vojnika.