Izvješće je Medika danas dostavila Zagrebačkoj burzi, uz napomenu da je ono privremeno i nerevidirano te kao takvo nije odobreno od strane Nadzornog odbora, pa investitorima ne treba služiti kao temelj za investicijske odluke, već samo kao okvirna informacija do objave konačnih rezultata u ožujku. Uz Mediku d.d., izvješće se odnosi i na Grupu, koji čini i šest zdravstvenih ustanova, tj. ljekarni u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Okrugu Gornjem i Bošnjacima.
Ukupni prihodi Grupe Medika lani su u odnosu na 2011. godinu povećani za oko 4 posto, na 2,27 milijardi kuna, uz istovremeni rast ukupnih rashoda za 2,7 posto, na 2,22 milijarde kuna.
Među događajima koji su obilježili poslovnu 2012. godinu u izvješću se, uz ostalo, navodi da je privremeno financiranje proračuna u prvom prošlogodišnjem kvartalu rezultiralo slabijom naplatom potraživanja od kupaca, zbog čega je Medika povećala kreditnu zaduženost kod poslovnih banaka, a kako bi održala likvidnost. U svibnju, kada je izvršena djelomična sanacija zdravstvenog sustava, Medika je primljena sredstva djelomično koristila za smanjenje zaduženosti, dok je u rujnu izvršen reprogram kredita koji su bili u stranoj valuti u kunske kredite, pa je smanjen i valutni rizik.
Najveći rizik za poslovanje Medike d.d., stoji u izvješću, je dugi rok naplate potraživanja od kupaca, pogotovo u dijelu koji se odnosi na kupce u okviru sustava HZZO-a. Ipak, dodaje se, s obzirom da se, izravno ili neizravno, radi o potraživanjima od državnih institucija, naplatu tih potraživanja ne treba promatrati kao rizik nenaplate. No, ta potraživanja posredno povećavaju potrebu za dodatnim financiranjem, a time i dodatne troškove poslovanje Medike.
Također, rizik za poslovanje tog trgovca lijekovima i sanitetskim materijalom predstavlja i stalno snižavanje cijena lijekova s liste HZZO-a, kao i administrativno određivanje cijena lijekova i marži, pa je, kako bi umanjila utjecaj ovog rizika, Medika proširila asortiman i na proizvode koji nisu zakonski limitirani u pogledu cijene.