Bombaš samoubojica na motociklu raznio se na kontrolnoj točki i ozlijedio vojnika, što je prvi bombaški napad otkako su francuske snage istjerale pobunjenike iz njihovih pustinjskih uporišta Gaoa, Timbuktua i Kidala.
Istovremeno, žestoki okršaj izbio je na zapadu glavnog malijskog grada Bamaka kada su se vladine snage sukobile s pobunjenim pripadnicima padobranskih jedinica odanim bivšem predsjedniku Amadou Toumaniju Toureu.
Od vojnog udara u ožujku prošle godine koji je gurnuo Mali u kaos i rezultirao islamističkom okupacijom sjevera zemlje, padobranci lojalni Toureu uglavnom su se držali po strani, a neki su uhićeni, navodi Reuters.
Prema državnim medijima, u sukobima u oko vojne baze u zapadnom dijelu Bamaka poginula je jedna osoba.
Taj je okršaj ukazao na još uvijek postojeće podjele u oružanim snagama Malija nakon vojnog puča u ožujku koji je izazvao kaos u trećoj afričkoj izvoznici zlata, nakon Gane i Južnoafričke Republike.
Prema pisanju francuskog internetskog portala France24, francuske i snage Čada stigle su do planinskih uporišta islamista na krajnjem sjeveroistoku Malija, gdje pobunjenici, kako se vjeruje, drže sedam francuskih talaca.
Mjesec dana nakon što je Francuska u Mali poslala prve borbene zrakoplove i napadačke helikoptere, pobunjenici su stjerani u zabačena, planinska područja na sjeveroistoku zemlje.
Pozivajući se na bivšeg američkog veleposlanika u Maliju, France24 prenosi da je Pariz 2010. platio 17 milijuna dolara za oslobađanje sedmoro talaca koje još uvijek drže salafistički otmičari. Četvoro talaca oteto je iz rudnika urana Arlit 2010., dvoje u gradu Hombori krajem 2011., a jedan koncem prošle godine u gradu Kayesu.
(Hina) xbcav ydh