"Mito koji su platili afganistanski građani odgovara dvostrukom bruto domaćem proizvodu Afganistana i četvrtini novčanih obećanja danih na summitu u Tokiju", kazao je Jean-Luc Lemahieu, regionalni predstavnik UNODC-a, ureda UN-a koji se bavi drogom i zločinom.
Korupcija ime društvenu dimenziju u Afganistanu gdje 68 posto od 6700 ispitanika smatra da je normalno za dužnosnika da prihvaća malene svote kao dopunu premaloj plaći, prema UNODC-u.
Približno 67 posto ispitanih smatra prihvatljivim da javne službe zapošljavaju putem rodbinskih ili prijateljskih veza.
"Afganistanci znaju da korupcija nagriza društveno tkivo. Rješenje nije samo u vladi nego i šire, u društvu", nastavio je Lemahieu.
U srpnju se u Tokiju na konferenciji donatora o civilnoj pomoći i razvoju u Afganistanu odlučilo odobriti 16 milijardi dolara na četiri godine toj zemlji pod uvjetom da napredak u smislu transparentnosti i ljudskih prava, posebice žena, bude očit.
Više od 40 milijardi dolara međunarodne civilne pomoći utrošeni su u Afganistanu od dolaska 2001. koalicije NATO-a, prema Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoju.
Usprkos nekoliko uspjeha, posebice u smislu zdravstva i obrazovanja, učinci tih sredstava daleko su od mogućeg s obzirom na potrošene svote.