"Nije bilo velikog broja žalbi, da je bilo znao bih za njih", rekao je Kozak. Međutim, priznao je da je moglo biti pojedinačnih slučajeva kršenja radničkih prava s obzirom na broj angažiranih radnika i tvrtki.
On je ustvrdio da "nitko nije na silu dovodio radnike u Soči, došli su svojevoljno u potrazi za poslom" i pritom su "svima bili unaprijed poznati svi uvjeti rada".
Po njegovim podacima, na izgradnji 800 objekata za Zimske olimpijske igre u Sočiju 2014. radi 96.000 radnika i oko 500 građevinskih tvrtki.
HRW je objavio u srijedu na svojoj internetskoj stranici izvješće o kršenju radničkih prava u Sočiju.
"Radnici migranti koji rade na izgradnji olimpijskih objekata i infrastrukture u Sočiju, izvještavali su o slučajevima nesklapanja ugovora o radu, neisplati plaće u dogovorenom iznosu, kao i zahtjevima za prekovremenim radom", navodi HRW.
Po podacima HRW-a, više od 16.000 radnika migranata došlo je u Soči u potrazi za poslom iz Armenije, Kirgistana, Srbije, Tadžikistana, Uzbekistana i Ukrajine.
U izvješću temeljenom na razgovorima sa 66 radnika migranata navodi se da su oni suočeni s izrabljivanjem i varanjem. Radnici su rekli HRW-u da neki poslodavci varaju kod isplata plaća, odnosno ne isplate cijelu plaća ili je uopće ne isplate, traže od radnika da rade 12 sati te da im uzimaju putovnice i radne dozvole očito kako bi ih prisilili da ostanu na tom poslu. Osim toga, smještaj i ishrana radnika također nisu zadovoljavajući.
"Točno godinu dana do početka Zimskih olimpijskih igara, Rusija i Međunaarodni Olimpijski odbor (IOC) trebaju uvesti rigorozno nadgledanje radničkih prava... kako bi se izbjegla daljnja kršenja", preporučuje HRW ruskoj vladi i IOC-u.