Prvi dolazak nekog iranskog predsjednika na egipatsko tlo nakon više od 30 godina zapravo je slijedio nakon posjeta egipatskog predsjednika Mohameda Mursija 30. kolovoza Teheranu.
Oba su posjeta realizirana kao sudjelovanje na međunarodnim skupovima: summit nesvrstanih za Mursija i skup islamskih zemalja za Ahmadinedžada.
Iran u doba ajatolaha Rukolaha Homeinija prekinuo je odnose s tadašnjim Egiptom 1980., pošto je Kairo godinu dana ranije potpisao mirovni sporazum s Izraelom i priznao ga. K tomu je Egipat dao azil iranskome šahu Mohamedu Rezi Pahlaviju kojega je islamska revolucija protjerala iz zemlje.
Nadalje, Egipat je podržao Bagdad u iračko-iranskom ratu. Kairo je pak godinama prosvjedovao protiv odluke Teherana da veliku aveniju u glavnome gradu nazove Khaled Islambuli, imenom ubojice egipatskog predsjednika Anvara el-Sadata.
Bivši egipatski šef države Hosni Moubarak bio je vjerni saveznik Sjedinjenih Država i oštar protivnik islamističkog i protuameričkog Irana tijekom 30 godina svoje vladavine.
q Na čelu najveće arapske zemlje u kojoj su velika većina sunitski muslimani, Mubarak je smatrao da je Iran u kojemu žive šijitski muslimani, najveća prijetnja za stabilnost Bliskog istoka.
Čim je Mubarak svrgnut u veljači 2011., Egipat i Iran pokazali su prve znakove prema otapanju leda. Nakon što je u lipnju 2012. izabran Mursi, koji je potekao iz pokreta Muslimansko bratstvo, počeo je konkretan proces no diplomatski odnosi još nisu uspostavljeni.