"Izjava da ako arbitražni sud ne presudi onako kako oni očekuju onda oni to neće priznati je nonsens, jer će arbitražni sud suditi u skladu s međunarodnim pravom", ustvrdila je Kosor pred novinarima u Hrvatskom saboru.
Slovensko negiranje neke buduće odluke, po njezinom je mišljenju, smiješno i to je, kazala je, ponovo neko plašenje Hrvatske, sada kada bi se konačno trebalo riješiti pitanje Ljubljanske banke.
"To treba isključivo gledati u kontekstu unutarnjopolitičkih odluka u Sloveniji. (Slovenski premijer Janez) Janša i mnogi drugi pokušavaju na leđima Hrvatske pojačati svoje pozicije unutar Slovenije, jer je njihova politička sudbina u ovom trenutku neizvjesna“, ocijenila je Kosor dodavši kako on, pokušavajući popraviti svoj rejting, svakodnevno pogoršava odnose između Hrvatske i Slovenije.
"Mi smo davno završili pregovore i Republika Slovenija je preko svoga predstavnika potpisala hrvatski pristupni ugovor i to je politička činjenica. Bio je to tada kolega (Borut) Pahor, a on je to učinio u ime Republike Slovenije i tim potpisom posvjedočio još jedanput da je Hrvatska svoj posao završila i da 1. srpnja postaje članica EU“, rekla je Kosor.
Kada je riječ o bilateralnim pitanjima, ona se, kazala je, moraju rješavati, no nitko nema pravo, ulazak jedne države koja je napravila velik posao kao što je to napravila Hrvatska, bilateralna pitanja postavljati kao neku novu prepreku.
Da arbitraža obvezuje kako Hrvatsku tako i Sloveniju složio se i nezavisni zastupnik Damir Kajin. Izjavu da neće priznati odluku arbitražnog suda ako se njome Sloveniji ne omogući teritorijalni kontakt s otvorenim moremn Kajin je nazvao "političkom avanturom Janšine administracije koja očigledno pokušava nešto kapitalizirati pred izbore". No, dodao je, sutra će doći neka nova slovenska izvršna vlast koja će se ravnati prema kondicijama međunarodnog javnog prava i nema govora da oni neće priznati rješenje arbitražnog suda u slučaju granica na moru.
SDP-ovac Peđa Grbin nije novinarima htio dati izjavu rekavši kako bi to bilo neozbiljno dok ne vidi službeni slovenski dokument .
Slovenski je parlament prihvatio posebnu izjavu uz arbitražni podnesak, a kojom izražava slovenska očekivanja od arbitražnog suda.
Tako se u izjavi navodi kako Slovenija od arbitraže očekuje da će joj biti potvrđen "teritorijalni kontakt" njenih teritorijalnih voda s međunarodnim vodama jer je, kako se navodi, takav kontakt imala i prilikom osamostaljenja.
Ako to arbitražom ne bi bilo potvrđeno, Slovenija bi smatrala da arbitraža nije ispunila svoj mandat koji slijedi i iz nekih točaka Arbitražnog sporazuma.
Slovenski mediji uglavnom ocjenjuju da je riječ o izjavi bez stvarnog učinka koja je donesena kako bi se smirile polemike koje su zadnjih dana vođene među glavnim političkim akterima, a koje su čak prijetile mogućnošću da Slovenija zatraži odgodu roka za podnošenje podneska koji istječe idući ponedjeljak.