Želje za korigiranjem podneska koji su pripremili stručnjaci i polemike koje su u vezi s tim vođene ponovo su razotkrile razlike koje među pojedincima i skupinama u slovenskoj politici postoje u shvaćanju odgovornosti, navodi u komentaru ljubljansko "Delo".
"Rasplet parlamentarne rasprave je dobar, ali je ispalo da podnesak u Haag ne šaljemo s veseljem nego stisnutih zuba", navodi ljubljansko "Delo".
List navodi da je granica s Hrvatskom za slovensku politiku od osamostaljivanja dviju država bolna odnosno traumatična tema koja se koristila u unutarnjoj politici. Podsjećajući da je premijer Janša, koji je potaknuo parlamentarnu raspravu o podnesku, svojedobno bio odlučno protiv rješavanja graničnog prijepora arbitražom, list "Delo" navodi da je u Sloveniji Arbitražni sporazum bio prihvaćen čak i na referendumu.
"Taj je referendum morao biti ultimativni znak onima koji su u stalnim sporovima sa Hrvatskom nalazili smisao svoj opstanka", navodi "Delo" i dodaje kako je polemika o podnesku pokazala da ta poruka još ni danas nije dobro primljena u svim dijelovima politike. "Delo" ocjenjuje da se "korekcijama" podneska što su ga pripremili stručnjaci željela ponovo iskazati politika koja se arbitraži protivila.
Slovenska politika nažalost nije bila sposobna dati izjavu kakvu je dala hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić te reći da s veseljem i dragovoljno podnesak šalje na Arbitražni sud pa je ispalo da arbitražu prihvaćamo stisnutih zuba, navodi "Delo".
Ljubljanski "Dnevnik" pak odluku da se rasprave o granici nakon više godina opet vrate u parlament u vezi s arbitražnim podneskom dovodi u politički kontekst teškoća slovenske vlade koja je izgubila većinu u parlamentu zbog čega se "oko svih potrebnih odluka stvara ozračje izvanrednog stanja".
Premijer Janša, navodi komentator Dejan Kovač, uspio je preko parlamenta "pokvariti" arbitražni podnesak preko posebne izjave u kojoj parlament tvrdi da će Arbitražni sud ispunio svoj mandat samo ako Slovenija u postupku dobije "teritorijalni kontakt" svog teritorijalnog mora s otvorenim vodama, navodi "Dnevnikov" komentator.
Arbitražni sporazum u svojoj točki 3. A ne govori o "teritorijalnom kontaktu" nego o "spoju Slovenije s otvorenim morem" kao jednom od predmeta kojima će se arbitraža baviti.
Iz te parlamentarne izjave, bude li poslana u Haag, navodi Kovač, ispada kao da Slovenija želi jednostrano promijeniti mandat Arbitražnog suda kako bi eventualno mogla osporavati njegove odluke, navodi Kovač. "A odluka Arbitražnog suda bit će konačna, štoviše zbog konfuznih signala koji su sudu poslani iz Slovenije vjerojatno će biti bliža očekivanjima Hrvatske", navodi "Dnevnikov" komentator.
Kako u utorak prenose slovenski mediji, Janša je izrazio zadovoljstvo što je slovenski parlament svojim odlukama iskoristio manevarski prostor koji mu daje Arbitražni sporazum.
Parlament je u ponedjeljak u zatvorenoj raspravi odlučio da Arbitražnom sudu pošalje podnesak kakav je predložila stručna skupina pod vodstvom ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, ali uz dopunu s izjavom kojom se izražavaju slovenska očekivanja od arbitraže. Za to je glasovalo 70 zastupnika, a pet zastupnika Slovenske pučke stranke (SLS) je bilo protiv.