Ovo jedinstveno tijelo okuplja tisuću vojnika iz pet zemalja: Belgije, Luksemburga, Francuske, Njemačke i Španjolske, sa sjedištem u Strasbourgu, gradu simbolu francusko-njemačke pomirbe i ujedinjene Europe.
Snage su osnovane s ciljem zapovijedanja i koordiniranja velikih višenacionalnih operacija. Radni jezik vojnika u Strasbourgu je engleski, a postrojbe su bile u misijama u BiH 1998., na Kosovu 2002. te u Afganistanu 2004. i 2012.
Zapovjednik Eurocorpsa francuski general Olivier de Bavinchove smatra da europske zemlje trebaju imati sredstva za vojni utjecaj, kako ne bi uvijek bile pod američkim pokroviteljstvom. U četvrtak će se u Strasbourgu vojnom paradom obilježiti 20. godišnjica i završetak misije u Afganistanu.
Stručnjaci ističu da u dvadeset godina Eurocorps nije mnogo pridonio projektu europske obrane, ali ne svojom krivnjom.
Primjerice, Zajednica zapadnoafričkih država reagirala je brže nego Europska unija za rješavanje sukoba u Maliju gdje djeluju samo francuski vojnici, kaže Francois Heisbourg iz zaklade za strateška istraživanja.
Eurocorps su osnovali tadašnji francuski predsjednik Francois Mitterrand i njemački kancelar Helmut Kohl vjerujući da su dvije zemlje povezane u pitanju obrane. No danas nema političke volje za zajedničkim angažmanom i Eurocorps nema velike svrhe, kaže francuski stručnjak.
Alvaro de Vasconcelos, bivši ravnatelj Instituta za sigurnost Europske unije, smatra da su tome dva razloga. Prvi je to što u Europi ne postoji konsenzus o ulozi oružanih intervencija u međunarodnoj sigurnosti. Drugi je razlog što su Francuska i Velika Britanija dvije glavne europske sile sposobne u europsku vojsku dati veći broj svojih vojnika. No Britanija se sve više udaljava od europskog projekta te čak i nije članica Eurocorpsa.
Europa je posvećenija sprječavanju unutarnjih sukoba nego slanju vojnih snaga u inozemstvo, ističe Vasconcelos.
Da bi se vojnici borili u zajedničkoj europskoj uniformi "trebale bi ih angažirati demokratski izabrane europske ustanove" te "ako želimo spojiti vojske da bismo dobili europsku vojsku, trebalo bi spojiti države", zaključuje general.