"Tema koja nas ujedinjuje je izgradnja novog strateškog saveza kako bismo ostvarili održiv razvoj", rekao je čileanski predsjednik na svečanosti otvorenja u nazočnosti 60 izaslanstava iz Europske unije i Zajednice država Latinske Amerike i Kariba (CELAC).
"Ta dva bloka zastupaju trećinu zemalja na planetu, više od milijardu stanovnika i više od trećine svjetske proizvodnje", podsjetio je.
Premda su se ova dva regionalna bloka već bila sastala, ovo je prvi summit pod pokroviteljstvom CELAC-a, utemeljena na susretu na vrhu u Caracasu u prosincu 2011. na prijedlog venezuelskog predsjednika Huga Chaveza koji se zbog raka liječi na Kubi i neće sudjelovati u radu summita u Santiagu.
Njemačka kancelarka Angela Merkel koju čileanski tisak naziva "šeficom Europe", rekla je u subotu ujutro da "veze CELAC-a i EU-a želi podići na novu razinu radi ravnopravnog strateškog udruživanja".
"Dinamični razvoj čitave ove regije pokazuje nam kako se mi u EU-u moramo truditi da ne zaostajemo, moramo poboljšati našu konkurentnost i smanjiti naš dug. Ne možemo živjeti na račun budućih naraštaja", istaknula je Merkel.
Latinska Amerika i Europa održavaju "veoma intenzivne odnose, ne samo što se tiče ulaganja, i to nas razlikuje od naših azijskih partnera", dodala je Merkel nakon razgovora s čileanskim predsjednikom.
Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso ocijenio je da je CELAC "važan korak u procesu regionalne integracije". Susret na vrhu će uglavnom biti posvećene investicijama, socijalnoj integraciji, borbi protiv krijumčarenja droge i pitanjima u vezi s klimatskim promjenama.
Nakon sastanka iza zatvorenih vrata upriličit će se službena večera u predsjedničkoj palači Monedi. U nedjelju ujutro dva bloka će ponovo razgovarati iza zatvorenih vrata a u nedjelju i u ponedjeljak zasjedat će CELAC.
Čileanski predsjednik će predsjedanje CELAC-om - koji okuplja sve zemlje Amerike osim Sjedinjenih Država i Kanade - predati kubanskom predsjedniku Raulu Castru.