"Pitanje je jednostavno. Jesmo li, kao narod, kao zemlja i kao vlada, odlučni prevladati taj problem? Mislim da jesmo", istaknuo je predsjednik u govoru u Las Vegasu, u saveznoj državi Nevadi.
"Mislim da smo napokon došli do trenutka kada je cjelovita reforma nadohvat ruke", istaknuo je, dan pošto je osmero senatora, republikanaca i demokrata, predstavilo plan koji preispituje useljenički sustav u zemlji.
Ti su zastupnici rekli da im je cilj prihvaćanje reforme do ljeta, ali je Obama, koji je već 2010. pozvao Kongres da glasa o takvoj reformi, upozorio da će "rasprava biti to oštrija što se više budemo približavali tom roku".
Obama je dodao da će zastupnicima poslati svoje prijedloge ne uspiju li se sami dogovoriti.
Kao i plan koji su senatori izložili dan ranije, i Obamin predlaže "nastavak jačanja sigurnosti na granici" zemlje i "oštrije kažnjavanje poduzeća koja svjesno budu zapošljavala osobe bez osobnih isprava".
"Moramo se pobrinuti za 11 milijuna ljudi koji su ovdje ilegalno", kazao je predsjednik, dodavši da za uspjeh cjelokupne useljeničke politike "moramo odmah u početku reći da će postojati mogućnost naturalizacije".
Glasnogovornik Johna Boehnera, predsjednika Zastupničkog doma u kojemu većinu imaju republikanci, oprezno je reagirao na Obamin govor. "Svako rješenje mora dobiti potporu obiju stranaka i nadamo se da će predsjednik paziti da ne gurne raspravu odviše u lijevo, što bi na kraju moglo ugroziti težak posao što stoji pred Senatom i Zastupničkim domom", rekao je glasnogovornik Brendan Buck.