Taj list blizak Siriji poziva se na "goste" što su boravili u posjetu predsjedničkoj palači u Damasku koji prenose Assadove izjave po kojima je "vojska uvelike preuzela inicijativnu na terenu, ostvarivši važne rezultate uza sve što je već postigla u zadnja 22 mjeseca" sukoba.
"Vojska je spriječila naoružane ljude da preuzmu nadzor nad čitavim pokrajinama a njihovo područje djelovanja" ograničeno je na neka područja uz tursku, jordansku i libanonsku granicu te na džepove u pokrajini Damasku koje se upravo čiste", istaknuo je, po pisanju lista.
"Prijestolnica je u nešto boljem položaju i njezine strateške točke su sigurne, usprkos pokušajima da ih se napadne, napose cestu prema zračnoj luci", dodaje.
"Kada bi se radi suzbijanja krijumčarenja oružja i ulaska boraca granica s Turskom zatvorila, pitanje bi se riješilo u dva tjedna", ocijenio je Assad, kako prenose njegovi gosti.
Otkako je početkom ožujka 2011. počela narodna pobuna koja se prometnula u građanski rat, režim tvrdi da se bori s "naoružanim terorističkim skupinama", optuživši Tursku da im otvara granice.
"Naoružane skupine koje se financiraju iz inozemstva pretrpjele su teške udarce" na terenu, rekao je Assad i bile su na meti međunarodne kampanje u okviru koje su "Sjedinjene Države uvrstile Frontu al-Nosru na popis terorističkih organizacija".
Po Assadovim riječima, Rusija koja i dalje doprema oružje njegovu režimu i protivi se bilo kakvu upletanju u sukob u kojemu je, po podatcima UN-a poginulo više od 60.000 ljudi, neće prestati pomagati mu jer svojim stajalištem "brani sebe a ne sirijski režim".
Ruski premijer Dmitrij Medvedev ocijenio je u nedjelju da su izgledi za Assadov ostanak na vlasti sve manji i da je možda počinio "kobnu pogrešku" zakasnivši s provedbom reforma.
Assad je početkom siječnja predložio plan rješenja koji predviđa tranziciju što bi je u cijelosti nadzirao njegov režim i koji kao uvjet za bilo kakve pregovore postavlja mogućnost da se 2014. kandidira na svoju vlastitu dužnost.