ZAGREB
Policija je na zagrebačkom i šibensko-kninskom području uhitila šesteročlanu skupinu koju povezuje s eksplozijom koja je rano u srijedu odjeknula na središnjem zagrebačkom trgu. Mirela Ban iz Odnosa s javnošću Zagrebačke policije rekla je na jučerašnjoj konferenciji za novinare da se nad uhićenim muškarcima provodi kriminalističko istraživanje i dokazne radnje uključujući i pretrage. Nakon kriminalističke istrage policija bi trebala odlučiti hoće li privedene muškarce odvesti na tužiteljstvo koje bi potom moglo tražiti određivanje istražnog zatvora. Zasad nije poznato koji su motivi podmetanja eksplozivne naprave. Eksploziju policija zasad ne povezuje s ranijim eskplozijama u Zagrebu, ali niti ne isključuje tu mogućnost. Policija nije željela odgovoriti na pitanje jesu li kamere na zagrebačkom Trgu bana Jelačića bile presudne u otkrivanju uhićenih osoba. U eksploziji koja je odjeknula u srijedu oko 2,30 sati u blizini spomenika banu Josipu Jelačiću nitko nije ozlijeđen, a policija je događaj okvalificirala kao dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Utvrđeno je da se radilo o eksplozivnoj napravi kućne izrade manje eksplozivne snage.
SPLIT
Danas će se obilježiti 20. obljetnica vojne akcije Peruča koja je izvedena 27. i 28. siječnja 1993. Tom akcijom su pripadnici Hrvatske vojske oslobodili branu Hidroelektrane Peruča i okolna naselja i time spriječili namjere neprijateljskih srpskih paravojnih postrojba da miniranjem brane iz Peručkog jezera pokrenu golemi vodeni val i potapanje brojnih naselja u slivu Cetine. Ratni zapovjednik akcija Peruča Zdravko Škarpa ističe kako je akcija bila brza i odlučna, da su srpske paravojne postrojbe potisnute desetak kilometara prema Kninu, da je oslobođeno nekoliko sela te da je omogućen povratak izbjeglica. Po Škarpinim riječima akcijom oslobađanja HE Peruče dokazana je i neučinkovitost UNPROFOR-a koji je dopustio okupaciju tog područja koje je trebalo biti demilitarizirana zona. Srpske paravojne snage su u znak odmazde zbog pretrpljenih gubitaka u akciji Maslenica zaprijetili rušenjem brane te su 27. siječnja 1993. upale u prostor Peruče, protjerali kenijske snage UNPRPFOR-a i preuzele položaje. Zahvaljujući britanskom pripadniku UNPROFOR-a Marku Nicholasu Grayu, koji je pustio vodu kroz pomoćne kanale, brana nije popustila, a odmah nakon detonacije postrojbe Hrvatske vojske su krenule u napad i ubrzo ovladale cjelokupnim područjem oko brane. Tijekom te operacije poginuo je pripadnik Hrvatske vojske Ante Buljan, a trojica su ranjena. Grayu će danas biti uručeno odličje.
VARAŽDIN
Tri su osobe poginule jučer u naletu putničkog vlaka na osobno vozilo u prigradskom naselju Kučan Marof u Varaždinu. U kasnim poslijepodnevnim satima, na pružnom prijelazu bez branika u Kučan Marofu putnički vlak je naletio na osobno vozilo u kojem su bile dvije osobe srednjih godina i jedna u mlađoj dobi i sve su poginule, potvrdio je Emil Gašparac iz Policijske uprave varaždinske. Inače, pružni prijelaz na kojem se dogodila nesreća jedan je od dvaju pružnih prijelaza u Varaždinu koji još nisu zaštićeni branicima. "Još 2008. godine tadašnja gradska vlast osigurala je 400 tisuća kuna i pokrenula projekt izgradnje branika na preostalim dvama nezaštićenim pružnim prijelazima u Kučan Marofu i Jalkovcu. Na naše inzistiranje Hrvatske željeznice prošle su godine u listopadu raspisale natječaj za izgradnju branika i prema posljednjim informacijama realizacija projekta počet će uskoro, čim to omoguće vremenski uvjeti. U proračunu je inače osigurano još potrebnih 400 tisuća kuna za dovršetak izgradnje. Zašto od 2008. do danas nije došlo do izgradnje branika? Leži li krivnja na bivšoj gradskoj vlasti koja nije dovoljno inzistirala na tome ili Hrvatske željeznice taj projekt nisu uvrstile u svoj plan aktivnosti, ne bih sada želio špekulirati i nagađati", izjavio je za Hinu varaždinski gradonačelnik Goran Habuš.