Euro je ojačao u takvim okolnostima 0,7 posto prema dolaru, na 1,3466 dolara, što je njegova najviša razina od veljače 2012. To je nedaleko i najviše razine dosegnute u 2012., od 1,3486 dolara.
Jedinstvena europska valuta ujedno je ojačala više od jedan posto prema jenu, na 122,50 jena, što je njezina najviša razina u posljednjih 21 mjesec.
I dolar je poskočio prema jenu, za 0,9 posto, te se njime trgovalo po 91,13 jena.
Glavni poticaj euru danas je stigao iz ECB-a koji je objavio da je 278 banaka odlučilo u najranijem dopuštenom roku, odnosno 30. siječnja, otplatiti jeftine zajmove koje im je prije godinu dana odobrila središnja banka eurozone.
Veći iznos prijevremeno otplaćenih zajmova u odnosu na 100 milijardi eura koliko su u prosjeku tržišta procjenjivala navodi na zaključak da je barem dio financijskog sustava ponovno u dobrom stanju.
Valutni stratezi kažu da će spremnost banaka na povrat kriznih zajmova ojačati povjerenje u eurozoni i time pomoći euru da probije razinu od 1,35 dolara idućih dana.
"Banke su u boljoj situaciji nego što smo mislili i vijest o većem iznosu zajmova koje će otplatiti imat će povoljnog utjecaja na tečaj eura prema dolaru. Osim toga, ECB jedina među vodećim središnjim bankama smanjuje svoju bilancu," kazao je Peter Kinsella, valutni strateg u Commerzbanci.
Dodao je i kako smatra da bi euro mogao premašiti 1,35 dolara, no iskazuje skepsu glede mogućeg probijanja razine od 1,37 dolara.
ECB je prva među vodećim središnjim bankama svijeta počela ukidati nestandardne mjere monetarne politike, za razliku od američke i japanske središnje banke koje kupuju obveznice kako bi stimulirale rast.
Veću potražnju za eurima potaknuli su i novi pokazatelji iz Njemačke o poboljšanju poslovne klime u siječnju, treći mjesec zaredom. Riječ je o najnovijem podatku koji signalizira da rast najvećeg gospodarstva eurozone dobiva na zamahu.