ZAGREB - Središnja japanska banka (BOJ) pristala je udvostručiti ciljanu razinu inflacije, na dva posto, i ublažiti monetarnu politiku, popuštajući time ključnim zahtjevima nove japanske vlade, izvijestili su europski mediji. Japanska središnja banka striktno je vodila računa o svojoj neovisnosti pa se strahovalo da bi se mogla oglušiti na pozive premijera Shinza Abea da poduzme veće napore kako bi potaknula gospodarski rast, javlja BBC. Banka je pak otišla korak dalje no što su predviđali mnogi analitičari, predloživši da od 2014. organizira kupnju imovine bez roka. Očekuje se da će mjere BOJ-a ubrizgati u gospodarstvo milijarde jena. "Ovo je jako dobra vijest", rekao je za BBC Brian Redican iz tvrtke Macquarie u Sydneyu. "Za početak, BOJ je nastupio agresivnije nego je tržište očekivalo. Vlada jasno forsira tempo promjena, što nije loše". "U središnjoj japanskoj banci godinama govore o ciljanju inflacije bez spomena vrijednog uspjeha, ali nove su promjene vjerodostojnije". Japan se već gotovo dva desetljeća bori s deflacijom, uz kratkotrajne prekide. Pad cijena ometa pokušaje vlada da potaknu gospodarski rast jer prigušuje optimizam potrošača i kompanija.
FRANKFURT - Guverner njemačke središnje banke Bundesbanke izrazio je zabrinutost zbog prijetnji neovisnosti središnjih banaka, poglavito u Japanu i Mađarskoj, te upozorio kako bi to u konačnici moglo dovesti do snažne politizacije valutnih tečajeva. "Svjedočimo uznemirujućim zloporabama, primjerice u Mađarskoj ili u Japanu, gdje se nova vlada u velikoj mjeri upliće u poslove središnje banke, oštro zahtijevajući uvođenje agresivnije monetarne politike", kazao je Jens Weidmann na novogodišnjem prijemu u operateru frankfurtske burze, Deutsche Boerse. Vlade glavnih industrijaliziranih zemalja svijeta još su 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća zajamčile neovisnost središnjim bankama kako bi zaustavile dvoznamenkastu inflaciju. Bundesbanka tradicionalno vrlo budno prati inflacijske rizike. Weidmann je ujedno upozorio da bi vlade utjecajem na monetarnu plitiku mogle i nehotice potaknuti "osjetno snažniju politizaciju valutnih tečajeva". "Dosad je međunarodni monetarni sustav odolijevao krizi i izbjegao val devalvacija, a nadam se da će tako i ostati", dodao je Weidmann.
BERLIN - Povjerenje njemačkih ulagača naglo se poboljšalo u siječnju, pokazalo je u utorak izvješće uglednog njemačkog instituta, iznenadivši tržišta signalom optimizma u vezi s izvedbom financijskih tržišta u narednim mjesecima. Institut ZEW objavio je da je njegov pokazatelj gospodarskog raspoloženja porastao u siječnju za 24,6 bodova u odnosu na mjesec prije, na ukupno 31,5 bodova, što je njegova najviša razina od svibnja 2010. Ekonomisti su predviđali osjetno skromniji rast. Predsjednik ZEW-a Wolfgang Franz kazao je da stručnjaci "po svemu sudeći očekuju da bi pozitivno raspoloženje na financijskim tržištima moglo uskoro dovesti do investicija kompanija koje su ih do sada odgađale". Indeks se temelji na anketi u kojoj su sudjelovala 272 analitičara, navodeći svoja očekivanja za gospodarstvo u narednih šest mjeseci.
ŽENEVA - Ove će godine broj nezaposlenih u svijetu po prvi puta u povijesti premašiti 200 milijuna, procjenjuje Međunarodna organizacija rada (ILO) u godišnjem izvješću. Specijalizirana organizacija Ujedinjenih naroda procjenjuje da će u ovoj godini broj nezaposlenih porasti za 5,1 milijun, na ukupno 202 milijuna, nakon što je lani porastao za 4,2 milijuna. Ni iduće godine ne očekuju se bolji podaci, pa ILO procjenjuje da će bez posla ostati daljnjih 3 milijuna osoba. Upozorenje o rastu nezaposlenosti u svijetu ILO ponavlja već šest godina zaredom. Ostvare li se procjene ILO-a, bit će to rekordna nezaposlenost. Međutim, do sada je ta organizacija svake godine revidirala podatke na niže. Tako je u razdoblju od 2008. do 2010. prvotne procjene s vremenom smanjila za 10 do 15 milijuna. Posljedica je to, tumače u ILO-u, odustajanja ljudi od potrage za poslom. Revidirani podaci ILO-a pokazuju da je nezaposlenost u svijetu porasla za 28 milijuna od 2007. od kada je počela financijska kriza, kazao je direktor ILO-a Guy Ryder. S daljnjih 39 milijuna 'obeshrabrenih', koji su se u tom razdoblju povukli s tržišta rada, u globalnoj je krizi nastao jaz od ukupno 67 milijuna radnih mjesta, zaključuje Ryder.
ZUERICH - Švicarska farmaceutska grupa Novartis objavila je u utorak da je Europska unija odobrila komercijalizaciju njezina cjepiva Bexsera protiv meningokoka B. Europska komisija odobrila je korištenje tog cjepiva kod djece stare barem dva mjeseca, objavila je kompanija. "Novartis već surađuje s vlastima koje žele brzo uvesti to cjepivo", priopćila je. Infekcija uzrokovana menigokokom B teško se dijagnosticira, a može usmrtiti u roku 24 sata ili ostaviti ozbiljne posljedice. Rizik od infekcije najveći je kod novorođenčadi.
PARIZ - Francuski inženjerski div Alstom izvijestio je da je povećao prihode u trećem fiskalnom tromjesečju zahvaljujući ugovorima s europskim vladama o nabavi prigradskih vlakova i snažnoj potražnji na tržištima u nastajanju za elektranama. Proizvođač prigradskih i brzih vlakova i turbina za konvencionalne i elektrane na pogon vjetra izvijestio je da su mu narudžbe u trećem fiskalnom tromjesečju, od listopada do prosinca, porasle tri posto, na 5,1 milijardu eura. Prihodi su u trećem tromjesečju porasli jedan posto, na 4,9 milijardi eura. U prvih devet mjeseci fiskalne godine, od 1. travnja do 31. prosinca prošle godine, dosegnuli su 14,7 milijardi eura, što znači da su uvećani za tri posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U Alstomu su također iskazali optimizam za naredne mjesece. "Očekujemo snažan rast narudžbi u četvrtom tromjesečju i nastavljen oporavak prihoda", kazao je izvršni direktor Patrick Kron. Prije tri godine kompanija se zbog stagnacije europskog gospodarstva i usporavanja narudžbi okrenula tržištima u nastajanju, gdje potražnja za energijom raste.
LONDON - Cijene barela nafte prekoračile su u utorak na londonskom tržištu razinu od 112 dolara budući je ulagače ohrabrilo obećanje Japana da će upumpati više novaca u svoje gospodarstvo, što se nadovezalo na pozitivne signale za rast u SAD-u i Kini. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 50 centi, na 112,21 dolara. Na američkom tržištu nije bilo većih promjena cijena u odnosu na kraj prošlog tjedna i barelom se trgovalo po cijeni od 95,56 dolara. Tržišta je oraspoložila spremnost japanske središnje banke (BOJ) da podupre izlazak gospodarstva iz dugotrajnog razdoblja stagnacije. Banka je udvostručila ciljanu razinu inflacije na dva posto, i ublažila monetarnu politiku, popuštajući ključnim zahtjevima nove vlade. Kina je pak na dobrom putu da se oporavi od najduljeg razdoblja usporenog gospodarskog rasta od financijske krize iz 2008. Analitičari Barclays Capitala prognozirali su da će potražnja u drugom po veličini svjetskom potrošaču nafte ove godine porasti na 460 tisuća barela dnevno, sa 330 tisuća barela dnevno koliko je iznosila u 2012.
TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros blago porasle, dok tečaj jena znatno oscilira, nakon što je japanska središnja banka dodatno olabavila monetarnu politiku. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju pale 0,7 posto. Burzovni indeksi u Australiji, Singapuru, Hong Kongu i Južnoj Koreji ojačali su, pak, između 0,1 i 0,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,2 posto. Nakon dvodnevne sjednice njezinih čelnika, japanska središnja banka udvostručila je jutros ciljanu razinu inflacije na 2 posto i prihvatila program neograničene kupnje imovine, kako bi potaknula izlazak gospodarstva iz recesije. Agresivno labavljenje monetarne politike očekivalo se, s obzirom da je nova japanska vlada snažno pritiskala središnju banku da uvede nove mjere kako bi se savladala deflacija koja već godinama guši gospodarstvo. Premda očekivane, nakon odluka središnje banke na japanskim financijskim tržištima vlada nesigurnost.