List navodi kako je protiv Federacije BiH po ovoj osnovi do sada podneseno više od dvije tisuće tužbi. One se odnose na zlostavljanja, na fizičke i psihičke traume i pretrpljene duševne boli.
U nizu slučajeva donesene su i prvostupanjske presude u korist tužitelja, kojima su najčešće dosuđivane odštete u iznosu između 10 i 15 tisuća eura.
Kada bi sve postojeće tužbe bile riješene u korist tužitelja to bi proračun FBiH moglo stajati i deset milijuna eura.
Pravobraniteljica Federacije BiH Inda Ažman kazala je za Hinu kako niti jedna od tih presuda do sada nije postala izvršna.
"U nekim su slučajevima presude potvrdili i županijski sudovi, no samo su dvije dospjele do Vrhovnog suda Federacije BiH i to na temelju zahtjeva za revizijom postupka. U oba slučaja presude su ukinute, a predmeti vraćeni na ponovno odlučivanje pa tako ni ne postoji presuda koja je do danas postala izvršna", kazala je Ažman.
Ona je ipak izrazila zabrinutost postojećim stanjem ističući kako bi se o svemu trebala očitovati i federalna vlada.
Ukazala je i na činjenicu da postoji neujednačena sudska praksa u ovim slučajevima jer se neki sudovi odlučuju odbaciti tužbe za nematerijalnu ratnu štetu pozivajući se na zakonsku zastaru.
Sudovi na teritoriju Republike Srpske takve tužbene zahtjeve uglavnom odbijaju pozivajući se upravo na zastaru.
Ažman je istaknula kako bi se ovo pitanje moralo urediti na državnoj razini, što je pak posao za Ministarstvo pravosuđa BiH.