Francuska, koja upozorava da bi pad sjevernog Malija u ruke militanata predstavljao izravnu prijetnju sigurnosti Europe, dramatično je intervenirala u petak kada su teško naoružani islamistički borci uznapredovali prema glavnom gradu Bamaku.
Uz potporu francuskih lovaca i borbenih helikoptera, vojska Malija istjerala je militante iz strateškog grada Konne u središnjem dijelu zemlje koji su pobunjenici zauzeli u četvrtak.
Visoki časnik u Bamaku rekao je da je u borbama ubijeno više od 100 islamista, a neimenovani dužnosnik vlade Malija izvijestio da je poginulo 11 i ranjeno više od 60 vojnika.
Francuski pilot poginuo je u petak kada su pobunjenici srušili njegov helikopter blizu grada Moptia.
Francuski predsjednik Francois Hollande izjavio je da će Francuska će nastaviti vojnu misiju u Maliju kako bi pripremila teren za predstojeću intervenciju afričkih snaga koja ima potporu UN-a, EU-a i Afričke unije.
Zapadne zemlje posebno strahuju da bi islamisti mogli iskoristiti Mali kao bazu za napade na Zapad i proširiti utjecaj al Kaide iz Jemena, Somalije i sa sjevera Afrike.
Nakon poziva Pariza afričkim zemljama da što prije pošalju svoje vojnike, predsjednik Obale Bjelokosti Alassane Ouattara, ujedno i predsjedavajući regionalnog bloka ECOWAS, operativno je pokrenuo operaciju slanja oko 3.300 afričkih vojnika koja ima mandat UN-a.
Očekuje se da će multinacionalnim snagama zapovjedati nigerijski general Shehu Abdulkadir, a uz Nigeriju, koja bi trebala dati najviše vojnika, u operaciju će po 500 pripadnika svojih oružanih snaga poslati Burkina Faso, Niger i Senegal.
Predstavnik islamističke skupine Ansar Dine, sa sjedištem u Timbuktuu, upozorio je da će vojna intervencija protiv islamista u sjevernom Maliju ugrozit sigurnost državljana Francuske.
"Bit će posljedica ne samo po francuske taoce nego i za francuske državljane gdje god se oni nalazili u muslimanskom svijetu", rekao je Sanda Ould Boumama, dužnosnik Ansar Dine, bliska sa sjevernoafričkim krilom Al Kaide koje se bori protiv vlade Malija i francuskih snaga.