Taro Aso kazao je novinarima da će nova vlada posegnuti u devizne rezerve kako bi financirala kupnju obveznica ali nije želio reći koji je iznos europskog duga spremna kupiti.
Dužnosnik u ministarstvu financija kazao je za agenciju AFP da bi kupovina obveznica mogla početi već danas, budući da će Europski stabilizacijski mehanizam (ESM) danas početi prodavati dužničke papire. Dodao je da će Japan "donijeti odluku o kupnji nakon što vidi uvjete izdanja".
Japan smatra Europu važnim izvoznim tržištem i već je kupio milijarde dolara obveznica koje je izdao prethodnik ESM-a, Europski fond za financijsku stabilnost (EFSF).
"Stabilizacija europske financijske krize u konačnici će pridonijeti stabilnosti cijena valuta, uključujući jen, pa namjeravamo i dalje kupovati obveznice koje bude izdavao ESM, koristeći se pritom deviznim rezervama", kazao je u utorak japanski ministar financija Aso.
Japan se suočio s padom europske potražnje za japanskim proizvodima zbog dužničke krize. U utorak su tamošnji mediji izvijestili da nova vlada razmatra mogućnost usvajanja dodatnog proračuna u vrijednosti od 13.100 milijardi jena (150 milijardi dolara) radi poticanja rasta trećeg po veličini svjetskog gospodarstva.
Oko 40 posto tog iznosa bilo bi rezervirano za javne radove, navode japanski mediji.
Vlada razmišlja i o poticajnim mjerama minimalne vrijednosti 20.000 milijardi jena koje bi trebale pojačati domaću potražnju i otvoriti nova radna mjesta, izvijestio je poslovni dnevnik Nikkei.
Zbog previranja u eurozoni japanski je jen, tradicionalno utočište za ulagače u nesigurnim vremenima, dosegnuo krajem 2011. rekordnu vrijednost prema dolaru od oko 75 jena za dolar, što je izazvalo paniku među japanskim izvoznicima čija je roba u takvim uvjetima poskupjela.
U međuvremenu je jen pojeftinio a proteklih je tjedana njegov pad bio posebno snažan budući da je novi premijer Shinzo Abe najavio pritisak na središnju banku da dodatno agresivno ublaži monetarnu politiku kako bi poduprla gospodarstvo.