Iza diplomatske retorike i službenog optimizma ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, koji je vanjsku politiku Ljubljane ocijenio vrlo uspješnom, stoji "slika koja baš i nije tako lijepa", a dokaz tome su i odnosi s Hrvatskom s kojom se napetosti povećavaju, stoji u komentaru Saše Vidmajer.
"Slovenska vanjska politika ne može se u ovoj godini pohvaliti nekim uspjesima. Ne radi se samo o lošim gospodarskim prilikama koje Sloveniju same po sebi guraju na političku periferiju Europske unije, nego je tu i pitanje odnosa sa susjednim državama jer je to uvijek kriterij uspješnosti neke politike, navodi komentatorica.
"Napetost u odnosima s Hrvatskom eskalira. Opunomoćenici dviju vlada za pitanje Ljubljanske banke France Arhar i Zdravko Rogić nisu se odmakli s mjesta u nalaženju rješenja, a najavom Slovenije da će Arharov mandat produžiti do kraja iduće godine povećan je pritisak na Hrvatsku pred njen ulazak u EU, predviđen u srpnju 2013.", navodi se u komentaru vodećeg slovenskog dnevnika.
Nakon što Slovenija i Hrvatska za mandata prijašnje Pahorove vlade nisu mogle riješiti granični prijepor pa su ga prepustile arbitraži, i sadašnje stanje vezano uz prijepor oko Ljubljanske banke i njenih štediša u Hrvatskoj pokazuje da su dvije zemlje opet postale "zatočenice (taoci) svog bilateralnog spora", te da "Slovenci i Hrvati ništa ne znaju riješiti sami", navodi Vidmajer.
Među upitne ili sporne poteze vanjske politike Slovenije u ovoj godini Vidmajer uvrštava njen suzdržani glas prilikom izjašnjavanja o statusu Palestine u UN-u. U istom okviru spominje slučaj kada se Ljubljana u Bruxellesu protivila europskim sankcijama protiv biznismena iz Bjelorusije koji su povezani s Lukašenkovim režimom (zbog gospodarskih interesa jedne slovenske tvrtke), što je svojedobno izazvalo zgražanje nekih drugih europskih diplomata.
Vidmajer procjenjuje da ni odnosi Slovenije s Italijom nisu najstabilniji, što se povezuje s planovima da se u okolici Trsta i blizu granice sa Slovenijom uskoro počne postavljati LNG terminal za skladištenje plina. U zadnje vrijeme u slovenskim medijima pojavljuju se nagovještaji da bi slovenska vlada na te planove mogla odlučno reagirati, pa čak da bi mogla tužiti Italiju pred sudom EU-a u Luksemburgu ako se spor ne riješi. No, to bi bilo iznenađenje i nije realno, ocjenjuje Vidmajer.