Iako je od otvaranja stečaja nad Remontnim brodogradilištem "Šibenik" prošlo točno deset godina, a taj je postupak završen 2006., oko 500 radnika još nije došlo do svojih tražbina, koje je na temelju Zakona o stečajnog postupku trebala podmiriti vlada, tadašnji vlasnik Remonta, istaknuli su radnici.
Tvrde kako im vlada prema toj stavci duguje ukupno 27,5 milijuna kuna - 5,5 milijuna kuna za neisplaćene plaće i 22 milijuna za neuplaćeni doprinos.
Da je vlada u tijeku postupka privatizacije uplatila 300 milijuna kuna odštete za "izvlašteno pomorsko dobro", sve tražbine radnika Remonta mogle su biti podmirene, rekao je bivši djelatnik Remonta i predsjednik "Plodova mora" Branko Kronja, dodajući kako to vlada još nije učinila.
Ipak, nastavio je, vlada je po toj zakonskoj osnovi pristala nadoknaditi štetu brodogradilištu u Kraljevici s 300 milijuna kuna, a to je brodogradilište iste veličine kao šibensko.
Čak 307 radnika Remonta podnijelo je protiv vlade jedinstvenu tužbu radi naplate svojih tražbina i taj se postupak vodi već sedam godina.
Tužbu je prvostupanjski Općinski sud odbio, zatim je u žalbenom postupku to učinio i Županijski sud, a predmet je već dvije godine na Vrhovnome sudu, izvijestio je bivši predsjednik Sindikata Remontnog brodogradilišta Ivan Lokas.
Ako se ta tužba uskoro ne riješi, rekao je Lokas, radnici će bez oklijevanja podnijeti tužbu protiv Vlade RH na Međunarodnome sudu u Strasbourgu te na drugim visokim institucijama Europske unije.