Svojom je nazočnošću skup i suradnju podupro i njemački veleposlanihk u Hrvatskoj Hans Peter Annen.
Rezultat suradnje, koja traje 14 mjeseci, jest osnutak Nacionalnog centra za obrazovanje djelatnika vodno-komunalnoga gospodarstva TCC-a (Training and Competence Centre) u sklopu kojega je održano osam radionica za djelatnike komunalnih tvrtaka i dvije radionice za trenere koje su vodili partneri iz Njemačke. Dosad je tečaj prošlo 128 osoba, od kojih 21 osoba za trenere.
Veleposlanik Hans Peter Annen povezivanje njemačkoga i hrvatskog gospodarstva smatra važnim za modernizaciju hrvatske infrastrukture, posebice u vezi s odvodnjom i pročišćavanjem otpadnih voda jer je, kako je rekao, njemački know-how na tom području inženjerstva i projektiranja vodeći u svijetu. Čist okoliš važan je i za razvoj hrvatskoga turizma, a ulaskom u Europsku uniju Hrvatska mora mnogo učiniti na odvodnji kako bi poštovala europske propise, te je zato taj centar u Karlovcu osobito važan, dodao je veleposlanik Annen.
Njemačko veleposlanstvo od prvoga dana podupire taj projekt, rekao je i podsjetio da je Njemačka među vodećim trgovinskim partnerima Hrvatske s robnom razmjenom od tri milijarde eura na godinu, a među najvećim je i stranim investitorima u Hrvatskoj, što će, kako je istaknuo, "ostati i u godinama koje dolaze".
Iza projekta stoje njemačko savezno ministarstvo okoliša, zaštite prirode i nuklearne sigurnosti, njemačka agencija za okoliš i udruga njemačkoga vodnoga gospodarstva "German Water Partnership" (GWP) te karlovački Vodovod i kanalizacija i Veleučilište Karlovac, a sufinancira ga Ministarstvo poljoprivrede RH.
Potpredsjednik GWP-a Hubertus Soppert rekao je da je ta udruga u Europi i Aziji osnovala još šest sličnih centara. Dodao je da se u Karlovcu danas predstavilo deset njemačkih partnera. Svima je u interesu zaštita okoliša i prenošenje znanja kako se ne bi ponavljale pogreške koje su se događale nakon što je Istočna Njemačka pripojena Zapadnoj Njemačkoj, a danas je taj dio zemlje, kako je rekao, jedna od najrazvijenijih regija u Europi. To znanje želimo prenositi i dalje, istaknuo je Soppert i dodao kako karlovački TCC ima "sve izglede postati regionalnim centrom za obuku kadrova u vodnome gospodarstvu".
Predsjednik Hrvatskoga društva za zaštitu voda Bojan Zmajić smatra da je današnja konferencija važna zato što u Hrvatskim vodama i mnogim gradovima veliki timovi rade pripremne projekte, a pomoć njemačkih stručnjaka je dobrodošla.
Pročistač u Karlovcu sa sustavom odvodnje, u koji je uloženo 36 milijuna eura, od čega 22 milijuna nepovratno iz fondova Europske unije, jedan je od najboljih u Hrvatskoj uz one u Zagrebu i Koprivnici, rekao je Zmajić i dodao da je u tijeku gradnja sličnih počistača u Slavonskome Brodu, Drnišu i Kninu te uz obalu od Pule do Dubrovnika, za što je neizmjerno važno stručno vodstvo.
(Hina) xpgas yvkn