Triesetak miritelja, sudskih dužnosnika i gospodarstvenika raspravlja o medijaciji na dvodnevnom seminaru koji su organizirali Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) i Hrvatska udruga za mirenje u suradnji s američkim veleposlanstvom u Zagrebu.
"Mirenje je u SAD-u i EU-u jedan od najučinkovitijih alternativnih oblika rješavanja sporova, a u Hrvatskoj nije dovoljno prepoznato, iako donosi velike koristi sudstvu i gospodarstvu", rekao je predsjednik AmCham-a Ivan Vidaković.
"Razvoj mirenja u nas doprinijet će smanjenju pritiska na sudstvo i povećati pravnu sigurnost, nužnu za privlačenje stranih investicija", dodao je.
Američki veleposlanik Kenneth Merten upozorio je da je brzina i učinkovitost rješavanja sporova jedno od osnovnih pitanja koje si poslovni ljudi postavljaju kada odlučuju u koju zemlju investirati svoj novac.
Uz ocjenu da je cijeli svijet u gospodarskoj krizi i da su investicije nužne za rast i razvoj, Merten je podsjetio na nedavni posjet američke državne tajnice Hillary Clinton Zagrebu koja je poručila da Washington želi zajedno sa Zagrebom raditi na jačanju gospodarskih i trgovinskih veza dviju zemalja, ali i upozorila na nepovoljnu investicijsku klimu u Hrvatskoj.
Pomoćnik ministra pravosuđa Vanja Bilić rekao je da je vladino Povjerenstvo za alternativno rješavanje sporova od osnivanja u lipnju postiglo sjajne rezultate, no pojedinosti o broju i rezultatima mirenja nije naveo.
Rekavši da je rezultat medijacije tajna koja ostaje između dviju strana, izdvojio je primjer mirenja vlade i jednog danskog investitora koji su prije dva dana na taj način rješili spor dug 20 godina.
Mirenje ili medijacija je povjerljiv i dobrovoljan postupak nagodbe u kojem neutralna treća strana, medijator, radi na postizanju rješenja prihvatljivog svim strankama. Taj je postupak jeftiniji od suđenja, rješava se brže nego parnicom, stranke postižu rješenje koje je obostrano prihvatljivo i omogućuje im da nastave poslovni odnos.