Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare, "taj ugovor bio bi temelj za svako daljnje djelovanje jer bi se njime Bosna i Hercegovina obvezala na poštovanje europskih standarda o zaštiti okoliša, a može se spriječiti trovanje građana dviju država".
"Apeliramo da se što prije postavi druga mjerna postaja u Slavonskome Brodu i da međudržavna radna skupina što prije utvrdi dokle se došlo s obnovom rafinerije u Bosanskome Brodu", rekla je članica inicijative Vesna Šmit i dodala kako se, po posljednjem dopisu, remont radi kako bi rafinerija mogla učetverostručiti svoju proizvodnju.
Podsjetila je da se u Slavonskome Brodu priprema još nekoliko projekata koji će utjecati na ionako već onečišćeni zrak, a među njima je izgradnja lučkog terminala na Savi te najavljena gradnja termoelektrane na plin.
Članovi inicijative ističu kako je građanima o tim projektima dostupno malo informacija.
Ante Nikolaš rekao je da bi nevladine udruge koje se bave zaštitom okoliša trebale dobiti i znatniju potporu za svoje aktivnosti koje, zbog svoje važnosti i opsega, zahtijevaju stalan angažman. Budući da je mjerna postaja za praćenje kvalitete zraka u Slavonskome Brodu i nakon početka remonta rafinerije zabilježila prekomjerna onečišćenja zraka, članovi inicijative od Državnoga hidrometeorološkog zavoda traže da predstavi rezultate analize koji bi uputili na to tko su stvarni onečišćivači zraka u tom razdoblju.
Članovi inicijative i dalje sumnjaju na rafineriju jer njezini pogoni, kako ističu, i u remontu moraju biti pripravni, a drugi izvor onečišćenja, dodaju, mogla bi biti i povećana potrošnja energenata za grijanje.