Profesorica novinarstva sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Gordana Vilović ustvrdila je na tribini Hrvatskog novinarskog društva (HND) da privatni mediji žele samo zaradu.
Paradoksalnim je ocijenila to što privatni mediji još uvijek "grebu po dnu", iako se Hrvatska zbog krize nalazi u situaciji u kojoj nema prevelike zarade.
Vlasnici medija pritom, upozorila je Vilović, štite svoje druge biznise u korporaciji, poput nekretnina, nogometnih klubova, agencija i građevinskih tvrtki.
Stoga su mediji samo instrument da bi se očuvao taj drugi biznis, zaključila je Vilović, koja je poražavajućim ocijenila podatke GfK-a prema kojima u Hrvatskoj svega 18 posto građana vjeruje medijima.
Ustvrdila je da su odgovorni novinari ostali bez posla i da se traže u gerilskim novim medijima i novim mecenama koji bi eventulano htjeli nešto financirati.
Dugogodišnji novinar i urednik BBC-a Nicholas Jones rekao je da se BBC i komercijalne televizije u Velikoj Britaniji brinu o javnom intersu, za razliku od novina koje su "politički nabrijane" i loše se ponašaju.
Nakon afere prisluškivanja javnih osoba u Velikoj Britaniji predloženo je donošenje novog kodeksa ponašanja kojim bi se medije zbog kršenja privatnosti kažnjavalo s milijun funti, rekao je Jones.
Za Jonesa je veliki problem i vlasništvo medija. U Velikoj Britaniji, u kojoj Rupert Murdock ima 30 posto vlasništva nad medijima, trenutno se vodi žučna rasprava o smanjivanju monopola, kazao je Jones.
Dodao je da su novinarima uprte oči u Europsku uniju jer smatraju da ona jedina ima snagu smanjiti taj udio. Kad Hrvatska pristupi EU-u novinari će se moći pridružiti incijativi za pluralizam medija i protiv monopola.
Šef zagrebačkog dopisništva Novog lista Dražen Klarić upozorio je da je novinarstvo od javnog interesa postalo preskupo zbog pada prihoda od oglašavanja i novinskih naklada.
Internet je donio velike promjene u novinarstvu pa je od 2006. osim naklada pala i zarada od oglašavanja što, smatra Klarić, nije samo posljedica krize već i novih načina oglašavanja putem društvenih mreža.
Klarić je zaključio kako je potrebno pronaći novu vrstu subvencije za novinarstvo od javnog interesa.
Dopisnik HRT-a i Večernjeg lista iz Rima Silvije Tomašević rekao je da u Italiji PDV na novine, kao i na osnovnu hranu iznosi četiri posto, a uz to država novinama, ovisno o tiraži pokriva troškove papira.
Iako je po njemu to dobar način da se pomogne novinama problem je to što neke novine varaju državu i prikazuju veću tiražu od stvarne pa će se u buduće papir plaćati temeljem broja prodanih novina, a ne tiraže.