Čelnik udruge Emir Suljagić potvrdio je kako je protiv bijeljinskog tužitelja Ranka Kerovića, koji je policiji dao nalog za ispitivanje, podnio kaznenu prijavu, a istodobno ga je prijavio stegovnom tužitelju Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV).
Suljagić tvrdi kako je tužitelj Kerović počinio kazneno djelo zloporabe službenog položaja i ovlasti.
"Želimo pokazati da BiH nije zemlja vladavine ljudi, nego vladavine prava i propisa i želimo pokazati da ćemo se svim zakonitim sredstvima boriti za BiH u kojoj su svi njeni građani ravnopravni", kazao je novinarima Suljagić.
Podsjetio je kako su ga po tužiteljevu nalogu u srebreničkoj policiji pitali kani li njegova udruga nastaviti s radom, hoće li se formirati još neka i tko im je davao novac za djelovanje.
"Jedina zemlja u Europi gdje se još mogu postavljati takva pitanja je Bjelorusija", kazao je Suljagić ustvrdivši kako su lokalno tužiteljstvo i policija Republike Srpske postali "glavni instrument progona nesrba" u tom entitetu.
Iz bijeljinskog su tužiteljstva priopćili kako su Suljagić i njegovi suradnici ispitivani tek kao mogući svjedoci, a ne kao osumnjičenici te su dodali kako na ispitivanju nisu ni željeli odgovarati na postavljena pitanja.
Rezultati lokalnih izbora u Srebrenici još nisu potvrđeni zbog pritužbi političkih stranaka sa srpskim predznakom da je bošnjački kandidat za načelnika Ćamil Duraković na njima pobijedio zahvaljujući fiktivnom prijavljivanju bošnjačkih glasača kojima je u tome pomagala baš udruga "Glasat ću za Srebrenicu".
Član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) Vedran Hadžović u utorak je kazao kako je na temelju policijskih provjera poništeno tek 17 rješenja o prebivalištu u Srebrenici, a u samo 11 slučajeva riječ je o osobama koje su i glasovale 7. listopada pa te brojke nikako nisu mogle utjecati na regularnost glasovanja.
Na ovogodišnjim lokalnim izborima u Srebrenici su, zbog njezina velikog simboličkog značenja, sve bošnjačke odnosno srpske stranke nastupile u ujedinjenim blokovima pokušavajući tako osigurati pobjedu za Durakovića odnosno Vesnu Kočević.
Političke stranke sa srpskim predznakom osporile su zakonitost izbora u Srebrenici tvrdeći kako je Duraković pobijedio samo zato što su brojni Bošnjaci bili fiktivno prijavljeni kao stanovnici te općine uoči izbora a odmah po njihovu okončanju su se odjavili.
SIP je u dva navrata razmatrao i odbio prigovore srpskih stranaka, no Prizivno vijeće Suda BiH naložilo je ponovno razmatranje cijelog slučaja i taj postupak još traje.