"Mi ćemo provedbu tog sporazuma spriječiti svim demokratskim sredstvima kao što smo ranije spriječili provedbu sporazuma iz Karađorđeva i sporazuma (Mate) Boban-(Radovan) Karadžić", izjavio je lokalnim medijima u BiH predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić aludirajući na ranije pokušaje teritorijalne podjele BiH.
Iz SDA su ocijenili kako sporazum šest stranaka, čija je osnova raniji dogovor lidera Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Zlatka Lagumdžije i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, predstavlja uvod u uspostavu trećeg entiteta u državi i svođenje Bošnjaka na političku manjinu.
SDA smatra neprihvatljivim planove da se entitetima prepuste ovlasti za izbor tužitelja, ustroj državne službe, reguliranja funkcioniranja Središnje banke BiH te Elektroprijenosa BiH.
Stranka za BiH (SBiH) ocijenila je kako mostarski sporazum znači najavu postupaka štetnih i opasnih za BiH i njene građane. Posebice problematičnim drže naznake o mogućoj raspodjeli državne imovine među entitetima upozoravajući kako bi to bio izravni udar na državnost, suverenitet i integritet BiH.
Iz Naše stranke (NS), koju je osnovao oskarovac Danis Tanović i koja je zastupljena u parlamentu Federacije BiH te u nekim županijskim skupštinama, ocijenjeno je kako je stvarna svrha mostarskog sporazuma nastaviti proces etničke teritorijalizacije FBiH i BiH i osnažiti politički monopol kroz slabljenje državnih institucija.
"Iako predstavljen kao čin napretka, sporazum (iz Mostara) je u stvari najava produbljivanja ustavne i političke krize u zemlji", stoji u izjavi ove stranke koja je do sada bila bliska SDP-u. Također su pozvani svi građani BiH i predstavnici međunarodne zajednice da se angažiraju na sprječavanju provedbe mostarskog sporazuma.
Lideri nove vladajuće šestorke u BiH u utorak su u Mostaru potpisali dokument u kojemu se u devet točaka načelno govori o mjerama na kojima kane raditi u predstojećem razdoblju.
Tako su na uopćen način nabrojani potreba za donošenjem ustavnih rješenja koja će zajamčiti institucionalnu ravnopravnost svih naroda i građana, usklađivanje zakonodavstva s onim iz Europske unije, preustroj vlasti u Federaciji BiH, rješavanje statusa državne i vojne imovine. Dana je i načelna potpora ranijem sporazumu SDP-SNSD u kojemu su detaljnije razrađeni planovi za promjenu načina izbora tužitelja, funkcioniranja Središnje banke te reforme izbornog zakonodavstva.
Uz SDP i SNSD, novu vladajuću većinu od utorka čine i HDZ BiH te HDZ 1990, Savez za bolju budućnost (SBB) i Srpska demokratska stranka (SDS).
Prva provjera funkcioniranja ta većine očekuje se u četvrtak kada treba zasjedati Zastupnički dom parlamenta BiH, a na dnevnom redu je izbor bošnjačkog zamjenika predsjedatelja tog tijela. S te je dužnosti u listopadu smijenjen Denis Bećirović iz SDP-a i to na zahtjev stranaka iz RS koje su sada SDP-ovi koalicijski partneri.
Iz SDP-a je najavljeno kako bi Bećirović ponovo mogao biti kandidiran za istu dužnost, a iz SDS-a su upozorili kako takav prijedlog neće poduprijeti.