Dobitnica Nobelove nagrade za mir doputovala je u utorak u Indiju prvi put nakon 25 godina, zemlju u kojoj je djelomično studirala ali i kojoj predbacuje bliskost s huntom 90-ih godina. U Indiji je živjela kao dijete kad joj je majka bila veleposlanica, a potom kao studentica.
Prije razgovora s premijerom, Suu Kyi položila je vijenac u memorijalnom centru Nehru. Krajem dana održat će govor u čast prvog premijera nezavisne Indije.
Otac nekadašnje disidentice, general Aung San, smatran junakom nezavisnosti Mianmara, bio je osobni prijatelj Jawaharlala Nehrua.
Nakon susreta sa Suu Kyi u Mianmaru u svibnju i poziva da dođe u Indiju, Manmohan Singh ustvrdio je da je Indija "vrlo ponosna na dugogodišnje odnose s njom i članovima njezine obitelji".
No, čelnica oporbe ponovno je izrazila "žaljenje" zbog odnosa Indije i hunte u razgovoru za indijske medije prije dolaska, potaknuvši Delhi da ostane kritičan spram reformi u tijeku.
"Pretjerani optimizam ne pomaže kad zatvarate oči na ono što ne valja. Tek smo na početku puta prema demokraciji", upozorila je ona u razgovoru za dnevnik The Hindu.
Indija se zbližila s minamarskom huntom 90-ih godina, surađujući na području sigurnosti i energetike.
Godine 2010. Washington je osudio šutnju New Delhija prema kršenju ljudskih prava u Mianmaru.
Američki predsjednik Barack Obama trebao bi sljedećeg tjedna posjetiti Mianmar.