"Razmatrat ćemo biološke promjene kao što su onečišćenje tla, zraka, industrijske hrane, toksina iz odjeće i kozmetike te njihov utjecaj na čovjekov imuni ili živčani sustav", rekao je Hini pedijatar dr. Milivoj Jovančević iz Međunarodnog društva za socijalnu pedijatriju - ISSOP.
Dr. Jovančević podsjeća kako se zadnjih godina promijenio način života obitelji koje, posebno u urbanim sredinama, funkcioniraju drugačije.
Često danas imamo slučajeve gdje djeca već u dobi od tri mjeseca ostaju bez majke jer ona mora raditi, rekao je podsjećajući na važnost prve tri godine djetetova života za njegov budući psihički razvoj.
Upravo stoga, kazao je, na skupu "Nepovoljni čimbenici koji utječu na rani razvoj djeteta" bit će riječi o psiho-socijalnim uvjetima u kojima djeca danas odrastaju.
Konferencija je dio UNICEF-ovih aktivnosti kojima je cilj pružiti znanje, vještine i resurse koji se bave specifičnim pitanjima na području prevencije te osigurati polazište za postavljanje sigurnosnih standarda i nadzora na nacionalnoj razini.
Znanstveni dio konferencije namijenjen je pedijatrima, specijalistima školske medicine, liječnicima opće prakse, medicinskim sestrama, pedagozima, psiholozima, socijalnim radnicima, javnim zdravstvenim djelatnicima i stručnjacima iz sličnih područja.
Uz znanstveni dio programa, ove će godine Europska škola socijalne pedijatrije organizirati i javno zdravstvenu tribinu na temu ranog razvoja djeteta, namijenjenu široj javnosti, s ciljem zdravstvenog prosvjećivanja za suradne struke i roditelje.
Program Europske škole socijalne pedijatrije dio je aktivnosti vezanih uz rani razvoj djeteta UNICEF-ova ureda za Hrvatsku, domaćin je Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a među organizatorima su i Škola narodnog zdravlja "Andrija Štampar" te Međunarodno društvo za socijalnu pedijatriju - ISSOP.