Pojašnjavaju da je Agencija utvrdila kako su zahtjev za davanjem odobrenja za izdavanje jamstva Grada Splita Hajduku te ostala dostavljena dokumentacija, uključujući i Plan sanacije, izrađeni sukladno propisima o državnim potporama te je potporu odobrila uz određene uvjete.
"Prije svega, riječ je o poduzetniku ne zato što je Hajduk registriran kao športsko dioničko društvo, nego zato što je subjekt koji obavlja gospodarsku djelatnost i ostvaruje prihode od prodaje ulaznica, prodaje igrača, sponzorstava, najma prostora itd. Provedena poslovna i financijska analiza Plana sanacije potvrdila je da je Hajduk poduzetnik u teškoćama koji nije u stanju vlastitim sredstvima odnosno sredstvima koje može pribaviti od vlasnika/dioničara spriječiti nove gubitke. Stoga je poduzetnik zatražio intervenciju države u obliku jamstva Grada Splita kako bi u roku od šest mjeseci, do izrade održivog plana restrukturiranja, osigurao tekuću likvidnost kako ne bi došlo do mogućeg pokretanja stečaja nad HNK Hajdukom", navodi se u priopćenju.
U tom roku je Grad Split, kao davatelj potpore, obvezan Agenciji dostaviti dokaz da je zajam vraćen u cijelosti odnosno da je jamstvo isteklo ili dostaviti održivi plan restrukturiranja poduzetnika, a odmah po odobrenju kredita treba dostaviti i Ugovor ili drugi akt kojim osigurava naplatu kredita u slučaju da Hajduk do 20. listopada 2013. ne vrati u potpunosti kredit bankama, a banke naplate svoja potraživanja od Grada Splita kao jamca.
Radi provedbe nadzora nad izvršenjem ovoga rješenja Agencije, Grad Split Agenciji treba dostavljati redovita mjesečna izvješća o uvjetima i namjeni korištenja kredita za koje je jamstvo izdano kao i o načinu podmirenja ostalih obveza koje dospijevaju za vrijeme provedbe procesa sanacije, zaključuje se u priopćenju Agencije.