Cijene barela sirove nafte na londonskom su tržištu porasle 40 centi i iznosile su 108,65 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po gotovo istoj cijeni kao i dan ranije, od 86,83 dolara.
Kinesko gospodarstvo polako opet ubrzava, nakon najslabijeg razdoblja rasta u tri godine, signaliziralo je najnovije istraživanje britanske banke HSBC, utemeljeno na anketi među menadžerima nabave. Tako su nove narudžbe i priozvodnja dosegnule najvišu razinu u nekoliko mjeseci.
Europski gospodarski izgledi i dalje su sumorni i kompanije u eurozoni bilježe u listopadu najveći pad aktivnosti od lipnja 2009., pokazalo je izvješće uglednog londonskog instituta Markit. Odvojeno je izvješće instituta Ifo pokazalo pogoršanje poslovne klime u Njemačkoj šesti mjesec zaredom.
"Kineski podaci malo su prodrmali tržište i potaknuli blagi val kupovina, pa potražnja ne izgleda tako loše kao ranije", tumači Jack Pollard iz Sucden Financiala.
Ulagači sada čekaju izvješće američke vlade o stanju naftnih zaliha kako bi bolje procijenili potražnju u SAD-u. Očekuje se da će izvješće pokazati rast zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 1,9 milijuna barela. Rast očekuje svih 13 anketiranih analitičara.
Prema izvješću Američkog instituta za naftu (API), komercijalne su nalihe nafte u prošlom tjednu porasle za 313.000 barela.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 105,94 dolara, što znači da je bila 1,19 dolara niža nego dan ranije.