Janša je, odgovarajući na zastupnička pitanja, izjavio kako je vlada Boruta Pahora na početku svoga mandata iznenadila Europsku uniju blokadom hrvatskih pristupnih pregovora zbog graničnog pitanja, a nakon toga je "preko noći i bez konzultiranja s oporbom" potpisala arbitražni sporazum s Hrvatskom. On smatra da bi rezultati toga sporazuma mogli biti upitni za Sloveniji, a neće biti ni poznati prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
Uz to, dodao je, prijašnja je vlada bila u povoljnijoj situaciji od sadašnje da riješi i pitanje Ljubljanske banke, jer je Hrvatska već zaključila pristupne pregovore.
Pahorova je vlada, tvrdi Janša, dopustila zatvaranje pregovaračkog poglavlja o slobodnom protoku kapitala iako je dobila samo usmena obećanja da će nakon ulaska Hrvatske u EU Ljubljanska banka moći djelovati u Hrvatskoj.
On smatra da javno otvaranje pitanja Ljubljanske banke dok se o tome odvijaju pregovori s Hrvatskom nije dobro, te da se njegova vlada sada trudi postići "kompromisno" rješenje, kako bi se hrvatski pristupni ugovor ratificiro i u Sloveniji.
"Vi to otvoreno pitanje, pitanje obveza ali i potraživanja Ljubljanske banke u Hrvatskoj, niste otvarali kad je Hrvatska zaključivala pregovore s Europskom unijom. Tada ste ih pomeli ispod tepiha, a potpisali ste zatvaranje IV. poglavlja", rekao je Janša u odgovoru oporbenom zastupniku Janku Veberu, koji je Janši predbacio da nema strategiju za odnose s Hrvatskom, dok je ranija vlada po njegovome mišljenju promovirala dobrosusjedske odnose i regionalnu suradnju.
"Naša je dužnost štititi interese Slovenije i slovenskih institucija, ova vlada je to činila i dalje će činiti", rekao je Janša.
Ustvrdio je da oporb takvim javnim pitanjem u parlamentu ne rješava stvari nego ih, naprotiv, čini težima u trenutku kad se na bilateralnoj razini traže "kompromisna rješenja".
Ni na ponovljeno pitanje što je s "dinamikom" ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji, Janša nije želio odgovoriti.