Cijene barela sirove nafte ostale su na londonskom tržištu gotovo nepromijenjene, na 113,33 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 92,03 dolara.
Kinesko gospodarstvo poraslo je u trećem tromjesečju 7,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, u skladu s predviđanjima. Istodobno su kineska industrijska proizvodnja, maloprodaja i podaci o ulaganjima blago nadmašili očekivanja.
"I dok su ukupni podaci o BDP-u bili u skladu s očekivanjima, maloprodaja, industrijska proizvodnja i ostali podaci bili su bolji no što su analitičari očekivalo. S obzirom na takve podatke, ne bi me iznenadio nastavak zamaha", rekao je Ben Le Brun iz sydneyskog OptionsXpressa.
Kineska stopa rasta ipak je niža no što su planirale kineske vlasti, ciljajući na 7,5 posto, i ukazuje zapravo na oštro usporavanje. U 2011. gospodarstvo je poraslo 9,2 posto.
Jučerašnji vladini podaci o rastu američkih zaliha sirove nafte u prošlom tjednu, ljeni i zabrinutost zbog dužničke krize u Europi također koče cijene nafte. Američke zalihe sirove nafte porasle su u prošlom tjednu za 2,86 milijuna barela, više nego što su analitičari očekivali.
Europski čelnici raspravljat će danas i sutra na summitu u Bruxellesu o nadzoru banaka, ali se ne očekuju značajnije odluke.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 110,24 dolara, što znači da je bila 85 centi niža nego dan ranije.