Kineski zavod za statistiku objavio je jutros da je BDP u trećem kvartalu porastao 7,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je najniža stopa rasta od prvog kvartala 2009. godine i već sedmo tromjesečje zaredom kako se rast usporava.
Međutim, BDP je porastao u odnosu na prethodno tromjesečje, što možda znači da je najgore razdoblje prošlo te da bi drugo po veličini svjetsko gospodarstvo u četvrtom kvartalu ove godine moglo porasti po većim stopama.
"Rast u tekućem tromjesečju trebao bi se vratiti iznad 8 posto. Najgore bi trebalo biti iza nas jer se poboljšavaju podaci o industrijskoj proizvodnji i prometu u maloprodaji", kaže Kevin Lai, ekonomist u tvrtki Daiwa, u Hong Kongu.
Posljednji podaci o investicijama u fiksni kapital, industrijskoj proizvodnji i osobnoj potrošnji bolji su nego što se očekivalo.
Ulaganja u fiksni kapital porasla su u razdoblju od siječnja do rujna 20,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Potrošnja je u rujnu porasla 14,2 posto na godišnjoj razini, što je također iznad očekivanja, a procjene je nadmašio i podatak o rastu industrijske proizvodnje u rujnu za 9,2 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što predstavlja ubrzanje industrijske aktivnosti.
Kako bi se potaknulo kreditiranje, a time ubrzao rast gospodarstva, ljetos je kineska središnja banka u dva navrata smanjila ključne kamatne stope i snizila stope izdvajanja obveznih rezervi banaka, dok je vlada najavila ulaganja u velike infrastrukturne projekte. Čini se da ti potezi daju rezultate.
"Podaci za rujan ukazuju na zamah gospodarstva u usporedbi sa srpnjem i kolovozom", kaže Zhang Zhiwei, glavni ekonomist u tvrtki Nomura, u Hong Kongu.
Kineska vlada smanjila je prije ljeta procjene rasta gospodarstva u ovoj godini s 8 na 7,5 posto.
I dok bi takav rast izazvao oduševljenje u mnogim gospodarstvima koja su pod pritiskom recesijskih prijetnji, za Kinu to predstavlja oštro usporavanje, s obzirom da je lani gospodarstvo poraslo za 9,2 posto, te da se rast već tri desetljeća u prosjeku kreće oko 10 posto na godišnjoj razini.