Stečajna upraviteljica izjavila je za Hinu da će, ako se potkraj mjeseca s time složi Odbor vjerovnika, vjerovnicima prvog višeg isplatnog reda, uglavnom radnicima, biti isplaćeno 2 posto tražbina.
Stečajni plan Jadrana, iako je ta tvrtka u stečaju od polovice 2010. još nije gotov, potvrdila je Ružić pojasnivši da nisu ostvareni i riješeni svi elementi za izradu stečajnog plana.
Navela je da je stečaj Jadrana vrlo složen, da u njemu treba riješiti pitanja koja se nisu rješavala i do 40 godina, odnosno da se godinama nije vodilo računa o imovinsko-pravnim odnosima te da je riječ o ukupno više od 400.000 četvornih metara zemljišta.
Osim neusklađenosti katastarskog i gruntovnog stanja sa stvarnim stanjem sada se pojavljuju i pitanja povrata nacionalizirane imovine, kazala je Ružić dodavši da je ipak riječ o manjim djelovima nekretnina.
Stečajna upraviteljica istaknula je da je Vladina odluka iz srpnja ove godine o pretvaranju potraživanja države, koja je najveći vjerovnik, u vlasnički udjel, o odricanju prava na odvojeno namirenje te o povećanju kapitala tvrtke nekretninama koje su bile izdvojene iz Jadrana, dobra osnova za nastavak stečaja.
Prava na odvojeno namirenje odrekao se tijekom stečaja i veći dio radnika.
Stečajna upraviteljica Marija Ružić još je dodala da stečaj neće bit moguće provesti bez rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, kao da ni jedan mogući ozbiljan ulagač vjerojatno neće ući u tvrtku u kojoj katastarsko i gruntovno stanje nije usklađeno sa stvarnim stanjem.