Terminski Dow Jones indeks oko 12,30 sati bio je u plusu 39 bodova, a tehnološki Nasdaq 16 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 ojačao je 5,7 boda, i bio je iznad fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Američki burzovni indeksi potonuli su protekloga tjedna za više od dva posto, zabilježivši najveći tjedni pad u posljednja četiri mjeseca, ponajviše pod utjecajem lošeg početka sezone objava financijskih izvješća kompanija.
Američko ministarstvo trgovine danas će objaviti podatke o prometu u maloprodaji u rujnu. Ekonomisti u anketi Reutersa procjenjuju da je on porastao 0,8 posto, nakon u kolovozu zabilježenog rasta od 0,9 posto.
Očekuju se i podaci o stanju zaliha kod američkih poduzetnika u kolovozu, te objava njujorškog Feda o regionalnoj industrijskoj aktivnosti u listopadu.
A kako su pojedini razočaravajući aspekti financijskih izvješća JP Morgan Chasea i Wells Fargoa u petak izazvali pad cijena dionica banaka, za nove smjernice investitori čekaju današnje objave Citigroupa i Charles Schwaba.
Ekonomisti procjenjuju da je zarada Citigroupa u trećem tromjesečju dosegnula 96 centi po dionici, uz prihode od 18,05 milijardi dolara.
Procjenjuju i da je Charles Schwab ostvario 17 centi po dionici zarade, uz prihode od 1,2 milijarde dolara.
A nakon znatnih prošlotjednih gubitaka, na europskim burzama najvažniji indeksi danas su u blagom plusu, no investitori su na oprezu, jer zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava procjenjuju da će tekuća sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata biti najslabija u posljednjih nekoliko godina.
Trenutno su londonski Ftse, frankfurtski DAX i pariški CAC u plusu između 0,56 i 1,28 posto.