"Svi potpisani sindikati ovim pismom oštro prosvjedujemo protiv najava vlade o otpuštanju zaposlenih u javnom sektoru. Smatramo da bi to bila velika greška koja bi dodatno produbila krizu", rekao je u utorak na zajedničkoj konferenciji za novinare u Ljubljani Dušan Semolič, predsjednik najveće sindikalne centrale, Saveza samostalnih sindikata (ZSSS).
Predstavnici vlade najavili su da će početkom idućeg mjeseca prilikom usvajanja proračunskih dokumenata iznijeti plan smanjivanja broja zaposlenih u javnom sektoru. Premijer Janez Janša izjavio je da je to potrebno zbog smanjivanja proračunskih prihoda te da je slovenski javni sektor prevelik u odnosu na nacionalni BDP, osobito zato jer se je povećavao zadnjih godina u vrijeme krize, kad je u realnom sektoru izgubljeno 150.000 radnih mjesta.
"Izvorni grijeh vlade je da proračunski deficit želi smanjiti samo rezanjem rashoda, a ne povećanjem prihoda", rekao je Semolič dodajući da sindikati inzistiraju na tome da vlada treba pronaći nove porezne prihode i uvesti porez na financijske transakcije.
Semolič je kazao da će najavljena mjera otpuštanja zaposlenih u javnim službama možda zakomplicirati pregovore koji su započeli u vezi s reformom mirovinskog sustava i tržišta rada.
Čelnika najveće sindikalne centrale poduprli su i predsjednik sindikata zaposlenih u javnoj upravi Drago Ščernjavič te predsjednik sindikata zaposlenih u obrazovanju i znanosti Branimir Štrukelj. Štrukelj je rekao da slovenski javni sektor nije predimenzioniran, te da vladi nije uspjelo promijeniti gospodarske trendove i ostvariti gospodarski rast iako je u okviru zakona o stabilizaciji javnih financija već došlo do smanjenja plaća u javnom sektoru.
"Slovenski javni sektor sasvim je usporediv s europskim prosjekom, a unatoč odricanjima i smanjenju plaća ekonomske prognoze sve su slabije", rekao je Štrukelj.